Menu
Tablet menu

Temperley Ev Dekorasyonu

temperley-ev-dekorasyonuİngilizlerin “Yeni Diana” olarak andığı Cambridge Düşesi Kate ve kız kardeşi stil ikonu Pippa Middleton’un kıyafetlerini tasarlayan Alice Temperley’in çiftlik evi tasarımını mercek altına alıyoruz.

alic

Âlice Temperley

alic2

Pippa Middleton

alic17

Bu ismi duyduğunuzda belki John Galliano, Alexander McQueen ya da Karl Lagerfeld kadar tanıdık gelmedi ve bu da kim diye sormaktan kendinizi alamadınız. O zaman biz size hatırlatalım Pippa Middleton, İngiltere Prensi William ile geçtiğimiz yıl dünya evine giren kız kardeşi Kate’in düğününde yeşil bir elbise giymişti. İşte bu çok konuşulan elbise, Âlice Temperley’in imzasını taşıyordu.

alic3 600 x 489

**Âlice Temperley tarihi eser olarak kayıtlara geçen bu evi, 2 sene önce kiralamış. Evi kiralamasının tek nedeni ise kendine özgü detaylarına âşık olmasıymış.

alic5

Âlice Temperley her ne kadar Kate ve Pippa Middleton kardeşler için çok konuşulan kıyafetler tasarlamış olsa bile bu onun tasarım kariyerinde popülaritesini arttıran küçük bir olaydı. Yani aslında Middleton Kardeşlerin kıyafetlerinden çok önce onun tasarımları zaten çok konuşuluyordu ve Londra’nın en lüks caddelerinde bulunan 3 mağazası ve 35’ten fazla ülkedeki varlığıyla “Made in UK” ismi altında tasarımları yüksek bir satışa sahipti. Temperley; Los Angeles’ten Dubai’ye kadar birçok kadının dolaplarını elegan gipürlerden hazırladığı ihtişamlı gece elbiseleri ile ele geçirmişti. Birde birbirinden farklı parçaları bir arada kullanarak yarattığı “eklektik” stili, cool İngiliz toplum yapısının mükemmeliyetçi yanına hitap ediyordu. Bunun yanı sıra Âlice Temperley; kırmızı halıda da geniş bir hayran kitlesine sahipti. Keira Knightley, Demi Moore, Emma Watson ve ünlü mankenler Heidi Klum, Jacquetta Wheler gibi daha birçok kadın tasarımcının gece kıyafetlerini, gelinliklerini hep özel günlerinde giydiler.

alic7 476 x 360

**Alice Temperley’in dört yaşındaki oğlu Fox London ile… Temperley oğlunu; “Fox, bir annenin isteyebileceği en muhteşem çocuk.” Olarak ifade ediyor.

alic6

Temperley’in o muhteşem kıyafetleri tasarladığı merkez ofisi, Notting Hill’de bulunuyor. Tasarımcı burada yılda 13 ve üzeri koleksiyon hazırlıyor. 11 yılı aşkın bir süredir çalışma ofisi ve dikimhanesi orada bulunuyor. Ancak bu yoğun tempodan uzaklaşmak istediği zaman Somerset’teki büyüleyici evinde buluyor kendini. İngiltere’nin kuzeydoğusunda yer alan bu evi eşi ve ortağı birlikte dekora etmişler.

alic8

Tasarımcı evi 2 yıl önce almış. İşinin yoğun olması nedeniyle her daim burada gelemese de her hafta sonu mümkün olduğunca gitmeye çalışıyormuş. Kendisinin çiftlik insanı olduğunu her fırsatta dile getiren tasarımcı bu çiftlikte yaşamanın onun için bir ihtiyaç olduğunu söylüyor. Çünkü Âlice Temperley elma şarabı üretilen bir çiftlikte büyümüş. “Sınır tanımaya bir romantik yanım var. Oğlumla beraber tıpkı kendi çocukluğumdaki gibi özgürce koşuyorum burada. Kendimi yalnızca doğayla iç içe bir yerde huzurlu, özgür ve sakin hissedebiliyorum.”  Diyor.

alic9

Alice Temperley’in bu çiftlik evi plaja yalnızca 20 km. uzaklıkta ve eve yakın köylerde ekolojik pazarlar kuruluyor. Temperley doğal bir yaşamın keyfini böylece rahatlıkla sürebiliyor. Bunun yanı sıra evde hayvanlarda bulunuyor. İki koyun, bir köpek, bir geyik ve birkaç hindi… Tasarımcı, arkadaşlarının burada kalmasında ve etrafın gülme sesleri ve çocuklarla dolu olmasından çok hoşlanıyor. Tüm bu sebeplerle Londra moda çevresinde ünlü tasarımcının verdiği yaz partileri çok seviliyor. Temperley’in katılanlardan tek istediği ise deri, dantel, 60’lı 70’li yıllara ait parlak taytlar, payetler giymeleri… Böylece parti Alice Harikalar Diyarı’nda ya da Binbir Gece Masalları havasında geçiyor. Katılanların hepsi kostümleri konusunda oldukça titiz davranıyorlar böylece tasarımcının tüm partilerinde yaşanan atmosfer günlerce kulaktan kulağa konuşuluyor.

al10

TASARIMCININ FAVORİ HAFTA SONU PLANI

alic10

Alice Temperley’in favori hafta sonu planı orman içinde saatlerce süren yürüyüşler yapmaktan, ağaçlar, çiçekler dikmekten ve ailesiyle keyifli zaman geçirmekten oluşuyor. Temperley’in diğer tasarımcılarının aksine böyle bir yaşamı olması ise kampta büyümesinden kaynaklanıyor. Bu büyüme tarzı ona özgürlük duygusu vermiş. Ve bu duygu da onun kişiliğini ve hayatta izlediği yolu çizmiş.

alic11

Tasarımcının evinin dekorasyonu ise tıpkı onun koleksiyonları gibi oldukça özel parçaların bir araya getirilmesiyle yapılmış. Evinde bulunan orijinal ayrıntılar ise: ihtişamlı bir şömine, 17. Yüzyıla ait yüksek tavanlar, Winston Churchill’in zamanının büyük bölümünü geçirdiği, ağaçla kaplı kütüphane ve paha biçilemez nakışlı pervazlar… Her biri değişik vintage dokularına rağmen hiçbir parça bir araya geldiğinde hiç de aykırı durmamış tasarımcının evinde. Alice Temperley ise kendisini eviyle oldukça benzetiyor. “Bende hiçbir zaman minimalist olmamışımdır. Hatıraların ve objelerin kullanıldığı kişinin kendi karakterine has özel ve sıcak dekorasyon tarzlarını tercih ediyorum.” Diyor.

alic15

Alice Temperley’in tarzı yüzde 100 klasik dokunuşlardan oluşuyor ancak bunun yanı sıra içerisinde eğlenceli bir tarafı da bulunuyor. Temperley evinin dekorasyonu esnasında kendisine yardımcı olan bazı arkadaşlarını unutmuyor. Frederick Winslet gibi... Winslet elleriyle yemek salonunun duvarlarına altın renkli çiçekler çizmiş. Winslet’in kullandığı bu renk paleti ise tam anlamıyla tutkunun dışa vuruşunu ifade ediyormuş.

alic12

Dekorasyonda genellikle yoğun ve derin tonlar tercih edilmiş. Örneğin salonda koyu vişne çürüğü, odalardan birinde ise füme siyah kullanılmış. Renkler, İngiliz firması Fired Earth’in Heritage serisinden seçilmiş. Evde bulunan mobilyaların ya da evi süsleyen farklı objelerin hemen hepsi antikacılardan veya sokak pazarlarından alınmış. Tasarımcı genellikle Londra’da bulunan Golborne Road Market, Les Couilles du Chien’e gidiyor ve burada evi için aradığı tüm parçaları buluyormuş. Bunun yanı sıra Kempton Park’ta haftada iki kez kurulan açık pazara gidiyormuş.

alic16

**Alice Temperley her ne kadar çalışma ofisi olsa da bu evde de kendine küçük bir çalışma odası oluşturmuş ve koleksiyonlarından bazılarını burada hazırlıyormuş. Ayrıca bu evde çizim ve taslakları çalıştığı büyük bir masası daha varmış. Ekibiyle beraber her ne kadar çok keyif aldığı her fırsatta dile getirse de “Bazen herkes gibi benimde yalnız kalıp yalnızca tasarımlarıma odaklanmaya ihtiyacım oluyor.” Diyor Temperley.

alic14

Bu salaş dükkânların yanı sıra Temperley, özel tasarım parçaları Londra’da bulunan Portobello Road’daki dükkândan satın alıyor. Çünkü buranın insanı büyüleyen dekoratif mobilyaları var; bu mobilyalar yarı İngiliz yarı İskoç kanı taşıyorlar. Kısacası sıra dışı vintage parçalar…

alic12

Alice’in profesyonel bir dekorasyon avcısı olmak için sırrı ise; “Antikacılardan ya da eski parçalar satan dükkânlardan alışveriş yapmak için en doğru zaman Cuma ya da cumartesi sabahın erken saatleridir. Çünkü haftanın bu günlerinin erken saatlerinde genellikle sanat simsarları bu dükkânlara uğrar. Yani bu tarz yerler haftanın 2 gününde gezilip, bakılacak yerlerden çok sanat borsası olurlar.” Oluyor.

alic13

Alice Temperley tarzının bir diğer kendine has yanı ise ihtişamlı, göz kamaştıran kumaşlara ve tüm dikkatleri üzerine toplayan çekici desenlere olan düşkünlüğü ki bu özelliği tasarımcının kendi evinin iç dizaynına da yansımış. Alice Temperley çok kısa bir süre önce 2013 sonbahar kış koleksiyonunun resimlerinin ve desenlerinin kullanıldığı ilk duvar kağıdını hazırlamış. Tasarımcının esin aldığı şey ise çok sevdiği bir insana ait olan şalmış. Bu şal Temperley’in büyük annesinin 40 yıl önce çok sık kullandığı bir aksesuarmış. Tasarımcı onu eski bir bavulun içerisinde bulmuş ve üzerinde oynamalar yapmış. Bu kendisinin hazırladığı özel duvar kağıdını da bu evinde ve Londra Bruton Street’te Kasım ayında açılacak olan dükkanında kullanacakmış.

Öğeyi Oyla
(2 oy)
Ece

Bu kategoriden diğerleri: « DVF Ev Dekorasyonu Lüks Dekorasyon »
Yorum eklemek için giriş yapın
yukarı çık
  1. Yeni
  2. Yorumlar
KERATİN BAKIMI VE BREZİLYA FÖNÜ
SAÇLARIMIZ İÇİN KALICI BİR YÖNTEM
SAÇ TÜYÜ TRENDİ BAŞLADI! RENGARENK SAÇ TÜYLERİ İLE HERKESİ KISKANDIRIN!
ARGAN YAĞI VE BİTKİSEL BİR EL KREMİ ÖNERİSİ
SAÇ BAKIMI VE UZUN SÜRELİ SAÇ ŞEKİLLENDİRME
EN ÖZEL GÜNÜNÜZDE PORSELEN MAKYAJLA EN GÜZEL SİZ OLUN
ARGAN YAĞI BAKIMI İLE MÜKEMMEL SAÇLAR
PORSELEN MAKYAJ İLE KUSURSUZ CİLTLER
CİLDİNİZDE PORSELENİN IŞILTISI OLSUN
PORSELEN MAKYAJ HAKKINDA FARKLI DÜŞÜNCELER
KUSURSUZ BİR CİLT İÇİN PORSELEN MAKYAJ
ÜNLÜLERİN GÜZELLİK SIRRI: ARGAN YAĞI
KERATİN BAKIMI İLE BREZİLYA FÖNÜ
KALICI FÖNLE YILIN YARISI FÖNLÜ SAÇLARA SAHİP OLUN
PORSELEN PUDRA VE PUDRA TONLARI