Menu
Tablet menu

Bir Elbise, Bir Kadın, Bir Mucize...

moda-ikonu

Yalnızca tek bir elbise ile mucizeler yaratabilir, hayatınızı bütünüyle değiştirebilirsiniz! İşte tek bir elbisenin unutulmaz kıldığı ikonik kadınlar...

tek1

Başarılı tasarımcı Yves Saint Laurent’ın 1965 senesinde tasarladığı Mondrian modeli elbise moda dünyasında bir efsane haline geldi.

tek13

Kate Moss ve Johnny Deep ile birlikte… Yıl 1997… Narciso Rodriguez’in imzasını taşıyan sade elbise...

tek14

Angelina Jolie, 2011 yılında Altın Küre Ödül Töreni’nde giydiği Versace imzasını taşıyan zümrüt yeşili elbisesi ile objektiflerde…

tek15

Roland Mouret’in tasarımı olan “Galaksi Elbise”… Yıl 2005…

Her kadının dolabında bir anını unutulmaz kılan bir elbisesi muhakkak olmuştur. O elbiseniz sayesinde unutulmaz ve büyülü bir an yaşamış, kendinizi oldukça iyi hissetmiş, etrafınızdakilerin hafızalarında yer edindiğinizi fark etmiş ya da o elbisenin size uğurlu geldiğine kendinizi inandırmışsınızdır. Aslında bu olgu yalnızca bizim hayatımızda değil birçok filmde karşımıza çıkan bir gerçektir de… Filmde başrolde oynayan kadın oyuncu öyle bir elbise giyer ki yıllar geçer, benzer bir sürü film çekilir yalnızca o elbisenin olduğu sahne hafızalara kazınır. Öyle bir güçtür ki bu elbise bazen de kariyer başarısını bile gölgeler bu yıldızların, isimlerinin çok önüne geçer. Elizabeth Hurley’i ele alacak olursak rol aldığı film sayısının bir elin parmaklarını bile geçmediğini görürüz. Ama Elizabeth Hurley denildiğinde aklımıza çok yakından tanıdığımız bir sahne gelir. O dönemdeki erkek arkadaşı Hugh Grant’in ilk romantik komedi filmlerinden biri olan “Dört Düğün Bir Cenaze” filminin ön gösterisinde giydiği çengelli iğne ile tutturulmuş, derin göğüs ve bacak dekoltesi ile insanın başını döndüren Versace imzasını taşıyan siyah elbisesi… Oldukça çekici, büyüleyici ve kışkırtıcı…

tek3

Lady Gaga’nın benzemeye çalıştığı söylenen bir dönemin farklı tarza sahip sanatçılarından Cher 1974 senesinde gerçekleşen Met Galası için elbise tercihini Bob Mackie’den yana kullanmıştı.

Film kostümlerine geri dönmek gerekirse “Benim Güzel Meleğim” filmi ile Audrey Hepburn, “Gilda” ile Rita Hayworth, “Özel Bir Kadın” ile Julia Roberts ve “Sex And The City” filmi ile Sarah Jessica Parker rol aldıkları karakterler ve performanslarından çok bu filmlerde hangi elbiseleri giydikleri ile hafızalarda yerlerini alıyorlar. Hatta bazen o kadar acımasızlaşıyoruz ki sırf kadın karakter acaba burada ne giydi diyerek dizi ya da filmi izliyoruz. (Breakfast at Tiffany’s filminin afişinde Audrey Hepburn’u görüp giydiği kıyafete hayran kalarak acaba başka neler giydi diyerek filmi izledim. Daha doğrusu Hepburn’un kıyafetlerini.)

Elbiselerin bir kadının hayatındaki yerini ve oluşturduğu önemi çağımızın modern moda yazarlarından biri olan Hal Rubenstein’ın da “Unutulmaz 100 Elbise” isimli kitabına da konu oldu. Oldukça eğlenceli bu kitabın içinde ünlü kadınların kırmızı halı hali geçişlerinde, film karelerinde ve podyumda zaman içerisinde karşımıza çıktıkları efsaneleşmiş elbiselerin fotoğrafları yer alıyor. Aynen Alber Elbaz’ın giriş yazısında bizlere aktardığı gibi terzilerin kocaman dünyasında büyülü ve eğlenceli bir yolculuğa çıkartıyor kitap okuyucularını… Elbaz giriş yazısında; “Ben, bir tasarımcı olarak hangi elbisenin üretim aşamasında nasıl elbiseye nasıl başlandığını, hangi iplik kullanıldığına kadar oldukça iyi bilirim ama o elbisenin nasıl biteceğini asla söyleyemem. Çünkü bir elbisenin hazırlanma aşaması oldukça uzun, karmaşık bir o kadar da büyüleyici bir sürece sahiptir. Ama bir elbisenin unutulmaz kılınabilmesi için şaşırtıcı ve büyüleyici olmasından da öte bir şeylere ihtiyacı vardır. Tasarımlarınızın birkaç metre kumaş ile birinin üzerinde yer alması ise söz konusu etkiyi elde edebilmek adına yeterli değildir. Biraz sihir biraz da mistik bir havayla beraber elbiseyi asıl unutulmaz kılan onu giyen kadındır. Hal Rubinstein’ın yazdığı bu kitapta terzilerin yarattığı büyüleyici âleme yapılan eğlenceli bir seyahat anlatılıyor aslında. Kitabın sayfaları arasında dolaşırken karşınıza çıkan kadınlar ve giydikleri elbiselerin sihirli görünümü kendinizi mutluluk, tutku ve neşenin hafızalara kazılmış fotoğraflarda bir araya geldiği büyük bir ailenin albümüne bakıyormuş gibi hissetmenize neden oluyor. Bazı zamanlar ve bazı kadınlar; tasarımlar, kıyafetler değişseler bile hiçbir zaman unutulmuyor.” Diyor.

tek4

1962 yılında Marilyn Monroe aralarında yakın ilişkiler olduğu söylenen F. Kennedy için doğum günü şarkısı söylerken Jean Louis imzasını taşıyan bir elbise ile objektifler karşısına çıkıyor.

TEK BİR ELBİSE İLE HERŞEYİ DEĞİŞTİREBİLİRSİNİZ!

Valentino markasının koleksiyonlarında sıklıkla yer verdiği efsanevi kırmızı renk için nereden ve kimden esinlendiğini, Versace imzalı dâhice yerleştirilmiş çengelli iğnelerin sıradan bir kadının tek bir gecede yıldız olmasını nasıl sağladığını, “Eve Hakkındaki Her Şey” filminde Bette Davis’in taşıdığı ikonik elbisenin daha sonra Versace defilesinde yer aldığında niçin kimse tarafından beğenilmediğini ya da “The Carol Burnett Show” da beğeni toplayan kıyafetlerin program esnasından neden set içerisinde belki de asla bilemeyecektik. Ta ki Hal Rubenstein’ın kitabını çıkartana kadar… Rubenstein’ın uzun yıllar boyu yaptığı araştırmalar sayesinde bu kitapta gerek kırmızı halıda gerekse film sahnelerinde karşılaştığımız elbiseler ile ilgili uzun ve gizemli bir yolculuğa çıkıp keyifli bir bilgi birikimine sahip oluyor insan. Kitap uzun yıllara ışık tutuyor ve merak edilen birçok soruya da ışık tutuyor. “Unutulmaz 100 Elbise” kitabında bu unutulmaz elbiseleri yaratan birçok tasarımcının özel röportajlarına da yer verilmiş. Böylelikle tasarımlarını yaparken nasıl bir süreçten geçtiler, neler yaptılar ve düşündüler gibi birçok sorunun cevabını da öğrenmiş oluyoruz.

tek5

Prenses Diana’nın 1991 senesinde Camilla Parker Bowles’a inat yapmak için tercih ettiği Christina Stombolian’nın imzasını taşıyan elbise moda dünyasında “intikam elbisesi” olarak adlandırılıyor.

tek6

Carolyn Bessette Kennedy, arkadaşı Narciso Rodriguez’in imzasını taşıyan sade gelinliği ile…

tek7

First Lady Michelle Obama, Inaugural Balosu’nda Jason Wu elbisesiyle göz kamaştırıyor.

tek8

Grace Kelly, 1956 yılında düğününde giydiği Helen Rose gelinliği ile herkesi büyülemiştir.

“Unutulmaz 100 Elbise” kitabına başlarken giriş bölümünde; “Okurken kitapta karşınıza çıkan elbiseler modanın yalnızca podyumlardan ibaret olmadığını size kanıtlayacaktır. Bu elbiseler biz kadınları günlük hayatımızda oldukça etkiliyor aslında. Birçok kadın mezuniyet gecesinde, katıldığı davetlerde, evlilik, nişan törenlerinde hatta iş görüşmelerinde bile bu elbiselerden ilham alarak kendi tarzını belirliyor. Bu elbiseler moda tarihinde kalıpları belirledi ardından da belirlediği her şeyi yerle bir etti. Ayrıca çekiciliği, seksi ve cool görünümü, zarifliği de yeniden tanımladılar. Özetle kitapta yer bulan bu 100 elbise siz fark etmeseniz bile hayatımızı ve modaya dair düşüncelerimizi değiştirmeye yettiler.”Diyor Hal Rubenstein…

tek9

Valentino’nun 2003 yılında İlkbahar Yaz koleksiyonunda bulunan elbiseler her daim ilham aldığı kırmızı renkten oluşuyor.

tek10

Audrey Hepburn’un başrolünü oynadığı Sabrina filmi için giydiği ikonikleşmiş kostümü Givenchy imzasını taşıyor.

tek11

Julia Roberts’ın Özel Bir Kadın filminde giydiği Marilyn Vance Straker imzalı elbisesi…

tek12

Elizabeth Taylor’un İnsanlık Suçu filminde giydiği Edith Head tasarımı beyaz elbisesi, Taylor’un filmdeki başarısından çok önde gelmeye yetmişti.

Unutulmaz 100 Elbise kitabının tanıtımı ünlü tasarımcı Jason Wu’nun moderatörlüğünü yaptığı özel bir davetle gerçekleştirildi. Moda tarihine öncülük eden 50 ünlü ismin yer aldığı tanıtımda başta Elizabeth Taylor ve Audrey Hepburn olmak üzere Prenses Diana ve Jacquelyn Kennedy gibi zarif bir tarza sahip olan kadınlar üzerine bir sohbet yapıldı. Katılan tüm davetlilerin ise buradan çıkarken tek bir düşüncesi vardı; “Tek bir elbise mucizeler yaratabilir.”

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)
Ece

Yorum eklemek için giriş yapın
yukarı çık
  1. Yeni
  2. Yorumlar
KERATİN BAKIMI VE BREZİLYA FÖNÜ
SAÇLARIMIZ İÇİN KALICI BİR YÖNTEM
SAÇ TÜYÜ TRENDİ BAŞLADI! RENGARENK SAÇ TÜYLERİ İLE HERKESİ KISKANDIRIN!
ARGAN YAĞI VE BİTKİSEL BİR EL KREMİ ÖNERİSİ
SAÇ BAKIMI VE UZUN SÜRELİ SAÇ ŞEKİLLENDİRME
EN ÖZEL GÜNÜNÜZDE PORSELEN MAKYAJLA EN GÜZEL SİZ OLUN
ARGAN YAĞI BAKIMI İLE MÜKEMMEL SAÇLAR
PORSELEN MAKYAJ İLE KUSURSUZ CİLTLER
CİLDİNİZDE PORSELENİN IŞILTISI OLSUN
PORSELEN MAKYAJ HAKKINDA FARKLI DÜŞÜNCELER
KUSURSUZ BİR CİLT İÇİN PORSELEN MAKYAJ
ÜNLÜLERİN GÜZELLİK SIRRI: ARGAN YAĞI
KERATİN BAKIMI İLE BREZİLYA FÖNÜ
KALICI FÖNLE YILIN YARISI FÖNLÜ SAÇLARA SAHİP OLUN
PORSELEN PUDRA VE PUDRA TONLARI