Menu
Tablet menu

ARGAN YAĞI SATIN ALIRKEN DİKKAT EDİN!

Argan Yağı

Argan Yağı kullanmaya karar verdiyseniz, argan yağı satın alırken bunlara kesinlikle dikkat edin. Ayrıca argan yağının gerçekte ne olduğunu, faydaları nelerdir, kimler kullanmalıdır ve nasıl kullanılır gibi önemli soruları ve hususları da öğrenmek için yazımızı mutlaka okuyun.

SORULARLA ARGAN YAĞI

Son yıllarda kendinden çokça bahsettiren argan yağını biz de araştıralım dedik ve hemen işe koyulduk. Derken çok farklı kaynaklarda hemen hemen aynı bilgilerle karşılaştık. Birçok insanın sorduğu sorular içerisinde cevap verilenler de vardı, verilmeyenlerde... Argan yağını daha yakından tanımak ve bu üründen faydalanmak için bu kez cevap verilmeyen soruları inceledik. İncelemelerimiz sonucunda elde ettiğimiz bilgilerle şimdi birçoğumuzun merak ettiği soruları tespit ederek bu soruları yanıtladık. Eğer argan yağı kullanmaya karar verdiyseniz veya bu kon uda araştırma yapıyorsanız satın almadan önce yazımızı mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz.

ARGAN YAĞI NEDIR VE IÇERIĞINDE NELER VARDIR?

Argan yağı Fas’ın sadece ve sadece güneybatısında yetişen Argan isimli ağacın meyvesinde yer alan çekirdek kısmı içerisindeki yemişten elde edilen bir yağ çeşididir. Bu bölge Argan ağaçlarıyla birlikte UNESCO tarafından koruma altına alınmıştır. Yani Argan yağı bir çeşit bitkisel ürün olup; Argan ağacının dünya üzerinde az olması sebebiyle çok az miktarlarda üretimi yapılan bir yağdır. Fas’ın sıvı altını olarak da adlandırılan ve doğal yollarla elde edilen bu organik yağ, çok fazla sayıda ülkeye farklı sektörlerde yararlanılması için gönderilmektedir. Bunlarla birlikte üretim süreci uzun ve zahmetli olduğundan oldukça pahalıdır. Yüzyıllardır Fas’lı insanların yemeklik ve kişisel bakım amaçlı üretimin yaptıkları Argan yağı, bugün aynı zamanda hem kozmetik, hem kişisel bakım hem de farmakoloji alanlarında kullanılmaktadır.

Argan yağı içerisinde A ve E vitaminlerini barındıran besleyici bir yağdır. Yine içerisinde yer alan antioksidanlarla doğal bir antiseptiktir. Bakteri oluşumunu ve bakterilerin uygulandığı alanda bulunmasını önlemektedir. İçeriğinde yer alan birçok madde ise günümüzde hala tespit edilememiştir. Ancak alternatif tıbbın ön plana çıktığı ve medyada da yer aldığı şu bir kaç yıl içerisinde çok fazla alanda ve çok farklı konularda sağladığı faydalarla ve tamamen organik olmasıyla günümüzde çok fazla satışı yapılan bitkisel bir üründür. Zaten Argan yağını meşhur yapan Öyle Bir Geçer Zaman Ki dizisinde Berrin karakterini canlandıran güzel oyuncudur. Cildindeki sivilcelerin geçmesini sağlayan Argan yağı artık Türkiye’de de çok fazla tercih edilmektedir.

ARGAN YAĞI NASIL ÜRETİLMEKTEDİR VE FİYATI NEDİR?

Argan yağı Fas’ın güneybatısında yer alan Argan ağacı meyvesinin keçiler tarafından yenerek sindirim yolu aracılığıyla çekirdeklerinin atılmasından sonra üretim sürecine girebilmektedir. Keçilerin dışkıları içerisinden ayıklanan çekirdeklerdeki üreticiler tarafından bir taş yardımıyla kırılarak; içerisindeki yemiş çıkartılmaktadır. Ancak yemeklik olarak kullanılacak Argan yağı için bu yemişler çıkarılmadan önce çekirdekler kavrulmaktadır. Kişisel bakım, kozmetik ve farmakoloji alanlarında kullanılmak üzere üretilecek olan Argan yağı ise soğuk press yöntemi ile elde edilmektedir. Yani çekirdek içerisindeki yemişler kavrulmadan çıkarılmaktadır. Bu da üreticilerin çekirdekleri taşla kırması ile ya da firmaların çeşitli press makinelerini kullanmasıyla mümkün olmaktadır. Ancak bu aşamaya kadar Argan ağacı meyvesinin çekirdekleri herhangi kimyasal ya da biyolojik bir işlem görmemektedir.

Çıkarılan meyve suyla karıştırılarak elde öğütülmektedir. Öğütülme işlemi elle yapıldığından uzun bir süre almaktadır. Daha sonra su üzerine çıkan Argan yağı toplanarak şişelere konmakta ve satılmaktadır. Toplamda Argan yağı üretim süreci 2 gün olup; elde edilen yağ yaklaşık 1 litredir.

ARGAN YAĞININ FİYATI

Bu zahmetli üretim sürecinden sonra elde edilen az miktardaki Argan yağının fiyatı da haliyle pahalıdır. Piyasada değişen fiyatlarda satışa sunulan Argan yağının litresi yaklaşık 100 ile 110 TL arasındadır. BU nedenle argan yağları genellikle az miktarlarda şişelenir ve satılır. Fiyatı ucuz olan Argan yağlarına dikkat etmenizi öneririz. Çünkü saf Argan yağı olup olmadığı belli olmayabilir. Günümüzde başka yağlarla karıştırılan ya da Argan yağı olmayan bir takım yağlar da Argan yağı adı altında satılmaktadır. Bu sebeple de fiyatlarına bir nebze dikkat ederek satın alırsanız gerçek Argan yağını satın alabilirsiniz. Gerçek argan yağı satın almak istiyorsanız sitemizdeki argan yağlarını inceleyip istediğiniz birini satın alabilirsiniz. MOdapedia.com ‘da birçok argan yağı bulabilirsiniz. Herhangi birini seçebilirsiniz. Müşterilerimizden aldığımız geri bildirimler doğrultusunda en çok tavsiye edilen argan yağının MORFOSE ARGAN YAĞI LÜKS BAKIM olduğunu belirtiriz.

Morfose Argan Yağı Lüks Bakım

ŞİMDİ SATIN AL 36.90 TL

ARGAN YAĞININ FAYDALARI NELERDİR?

Argan yağı içerisinde yer alan keşfedilmiş ve keşfedilmemiş maddeler ile bir çok fayda sağlamaktadır. Bunlar uygulandığı bölgeye göre az çok değişiklikler gösterse de temelde benzer faydalardır.

Cilt Bakımında Argan Yağı

Argan yağının cilt üzerinde sağlamış olduğu faydalar; cildi sıkılaştırması, ciltteki çatlakları onarması, ciltte yer alan kahverengi noktaları, akneleri ve sivilceleri gidermesi, cildi güneşin zararlı ışınlarına karşı koruması, doğal bir antiseptik olması sebebiyle ciltte bakteri oluşumunu önlemesi, E vitamini içermesi nedeniyle cildi beslemesi ve onarması, ciltteki kuruluğu gidererek cildin daha yumuşak ve nemli olmasını sağlaması, egzaman ve sedef hastalıklarını gidermesi.

Saç Bakımında Argan Yağı

Argan yağının saç üzerinde sağlamış olduğu faydalar; saçta kırık oluşumunu önlenmesi, mevcut bulunan kırıklıkları gidermesi, E vitamini içermesi sebebiyle saçı beslemesi ve onarması, saçın daha parlak ve canlı bir görünüme sahip olmasını sağlaması, saç dibine uygulandığında saç köklerini beslemesi, saçları olumsuz çevre koşullarından ve dış etkenlerden koruması.

Saçlar üzerindeki mükemmel etkisi sebebiyle “sıvı altın” olarak da adı geçen argan yağı düzenli bir kullanım ile donuk görünen saçları çok kısa sürede sağlığına kavuşturur, hacmini tekrar kazanmasını sağlar ve doğal bir parlaklık verir. Saçı nemlendirir, saçın elektriklenmesini önler, karışmasını engellerken kolay şekil almasını sağlar. Hatta başarısı başka bakım yağlarıyla kıyaslandığında argan yağının diğer bakım yağlarına göre çok daha kısa sürede ve etkili bir sonuç verdiği ispatlanmıştır.

Tırnak Bakımında Argan Yağı

Argan yağının tırnak üzerinde sağlamış olduğu faydalar; tırnakları beslemesi ve onarması, daha parlak ve canlı görünüme sahip olmalarını sağlaması, tırnakların soyulmasını ve kırılmasını önleyerek olumsuz dış çevre koşullarına karşı tırnakları koruması.

Argan yağı aynı zamanda masaj yapılarak uygulandığında kan dolaşımını hızlandırdığından rahatlama hissi de vermektedir. Görüldüğü gibi Argan yağı sanki vücudumuz ile dış güzelliği ve görünümü için bize sunulmuş bir hediye gibidir. Ancak, Argan yağı sadece vücudumuzun dış kısmı için değil aynı zamanda metabolizmamız için de oldukça faydalıdır. Bünyesindeki A ve E vitaminleri sayesinde vitamin ihtiyacımızı giderir ve antioksidanlarla vücudumuzun toksinlerden kurtulmasını sağlar. Bu yüzdendir ki yemeklik olarak Fas’ta çok fazla tüketimi bulunmaktadır. Ayrıca vücudumuzun dış kısmı %80-%85 oranında içten beslendiği için bahsi geçen tüm faydalar, yemeklik olarak kullanacağınız Argan yağı ile daha kısa sürede ve daha etkin olarak sağlanmış olur.

ARGAN YAĞI NERELERDE SATILIR?

Argan yağı Fas’tan ihraç edildiğinden henüz metropoliten kentlerde ve büyükşehirlerde satışa sunulmuş doğal bir üründür. Bu kentlerde Argan yağını saf olarak aktarlardan ve bitkisel ürün satan diğer marketlerden temin edebilirsiniz. Ancak piyasada yer alan sahtelerine dikkat etmelisiniz. Son yıllarda argan yağının popüler olması sebebiyle sahte argan yağı üretimi de oldukça artmıştır. Bu sebeple satın alırken bilinen, güvendiğiniz yerlerden satın almanızı öneririz.

Bunlarla birlikte firmaların bu ürünü keşfetmesiyle çok fazla alanda kullanılan Argan yağını farklı ürünlerin içerisinde de bulabilirsiniz. Örneğin Argan yağı içeren cilt serumları, maskeler, saç şampuanları, saç maskeleri, kırışıklık giderici bakım kremleri, tırnak kremleri, sabunlar, vb. Argan yağından aynı zamanda parfüm elde edildiğinden bu yağı içeren parfümleri de satın alabilir ve cildinize Argan yağının besleyici maddelerini uygulayabilirsiniz.

Argan yağını satan güzellik salonları içerisinde de aynı zamanda Argan yağı ile masaj yaptırabilir ve vücudunuzun ihtiyacı olanları bu masaj sayesinde de elde edebilirsiniz. Ya da satın aldığınız argan yağını masaj salonunuza götürüp masörünüzden argan yağı ile masaj yapmasını isteyebilirsiniz.

İster bu yağı içeren bir hizmet isterseniz de ürün alın mutlaka ve mutlaka bu ürünü deneyin. Modapedia.com ’dan Argan yağını, ya da bu yağı içeren argan yağlı cilt veya saç bakım ürünleri depomuzdan direk evinize teslim olacak şekli satın alabilirsiniz. Sitemizde uygun fiyatlarla satışa sunduğumuz argan yağı ürünlerini inceleyebilirsiniz.

ARGAN YAĞININ KULLANIMI

Faydalı bitkilerden biri olan ve Fas’ın güney batısında yetişen Argan ağacından elde edilen Argan yağı, çok zahmetli üretim süreci ve yalnızca dünya üzerinde bir bölgede üretilmesi sebebiyle oldukça pahalı olarak satışa sunulmaktadır. Çok çeşitli alanlarda satışa sunulan Argan yağının faydaları da bir o kadar çeşitli ve fazladır. Argan yağının kullanımı da aynı şekilde üretildiği alana göre değişiklik göstermektedir. Organik olarak elde öğütülerek elde edilen Argan yağını Faslılar çok eskilerden bu yana kendileri yapmakta ve kendi kişisel bakımları için kullanmaktadırlar. Kavrulmuş olan çekirdeklerden elde edilen Argan yağını yemeklerde kavrulmamış olan çekirdeklerden elde edilen Argan yağını ise kozmetik ve kişisel bakım ürünleri olarak kullanmaktadırlar.

Saf Argan Yağı Nasıl Kullanılır?


Cilde Uygulama

Birçok alıcı bugünlerde ‘’Argan yağını saf olarak alırsak nasıl kullanabiliriz?’’ sorusunu yöneltmektedirler. Argan yağını kişisel bakım ve masaj amaçlı kişiye rahatlık ve cilde bakım sağlayıcı amaçlarla kullanmak için öncelikle ellerinizi ovuşturarak ısıtmalısınız. Daha sonra, öncelikli olarak ayak parmaklarınıza masaj yaparak ve bütün ayaklarınıza Argan yağını sürün ve masaj yapın. Bundan sonra vücudunuzun yukarı bölümlerine doğru masaja ve Argan yağını cildinize yedirerek ovmaya özen gösterin.

Vücuda Uygulama

Ayaklardan sonra bacak ve bacak kaslarınız, karın kısmınız, göğsünüz ve omuzlarınızı ovalayarak boynunuza doğru devam edin. Son olarak da parmaklarınızla ensenizden başınıza doğru dairesel hareketler yardımıyla masajı tamamlayın. Bu vücudunuzu oldukça rahatlatarak; cildinize bakım yapacaktır. Aynı zamanda çatlak ve kırışıklarınızı da giderecektir. Masaj ile Argan yağını tüm vücudunuza yedirdikten sonra Argan yağının cildinizde yaklaşık 30 dakika kalmasını sağlayın.

Optimal faydayı ancak bu süre zarfında görebilirsiniz. Dilerseniz bu süreyi 45 dakikaya kadar uzatabilir hatta ve hatta geceden uygulayarak sabah da duşunuzu alabilirsiniz. Ancak her ne kadar özellikle bayanlar için pamuklu giysi ve iç çamaşırların önemi fazlaysa aynı şekilde Argan yağının kullanımı sonrasında da pamuklu giysilerin tercih edilmesi daha faydalı olacaktır. Argan yağı cildinize sıkılık kazandırırken parlamasını ve yumuşaklık kazanmasını sağlayacaktır. Bu, Argan yağının vücutta masaj, rahatlama ve cilt bakımı için kullanılan yöntemidir. En fazla faydayı ve en etkili sonucu ise duştan sonra vücudunuza Argan yağını uygulayarak elde edebilirsiniz. Ancak yüz ve diğer bölgeler ile yine diğer çeşitli amaçlar için Argan yağının kullanımı bir miktar daha farklıdır.

Yüze Uygulama

Argan yağının yüze uygulanışı bir iki damla kullanılarak yapılmaktadır. Günün her hangi bir saatinde cildinize uygulayabilirsiniz ancak gece uyguladığınızda Argan yağı cildinizde daha fazla kalacağından daha faydalı olacaktır. Bir iki damla Argan yağını elinize dökerek ovuşturun ve ısınmasınız sağlayın. Özellikle parmaklarınızı kullanın ve parmaklarınızı yüzünüze nazik bir şekilde masaj yaparak Argan yağını uygulayın. Argan yağı cilde çabuk etki ettiğinden dolayı cildinizdeki çatlak ve kırışıklıkları tedavi edip; cildinizi sıkılaştırarak daha genç görünmenizi sağlayacaktır.

Saçlara Uygulama

Argan yağının saçlardaki kullanımı, hepimizin hemen her ay ya da her hafta uyguladığı saç maskeleri şeklindedir. Argan yağını saçınıza maske yaparak uygulayabilirsiniz. Saçlarınızı parlatarak; güçlendirir. Aynı zamanda saçlarınıza yumuşaklık ve canlılık katar. Birçoğumuz saçlarımızı güçlendirmek için birçok yola başvurur ve başarısız oluruz. Ya da istediğimiz sonucu alamayız. Saç insanın süsüdür. İşte bu yüzden hem faydalı hem de çabuk sonuç veren Argan yağını denemelisiniz. Saçınıza maske olarak belirli dakikalarda uygulama yerine ihtiyacınız olduğunda yoğun terapi olarak da kullanabilir ve saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Öncelikle saçınıza fazlaca Argan yağı uygulayın ve kafa derisine yani saçlarınızın diplerine doğru masaj yaparak yağı yedirin. Saçlarınızı ılık bir havlu ya da örtüyle sarın ve yarım saat bekleyin. Ardından saçlarınızı bol su ile yıkayın.

Argan yağı ile saçlarınızı da şekillendirebilirsiniz. Bir kaç damla kullanarak saçlarınıza uyguladığınız Argan yağı ile saçlarınız parlayacak ve diğer uyguladığınız yağ ve karışımları gibi ağırlık hissini duymayacaksınız.

Tırnaklara Uygulama

Çoğumuz hayatımızda en az bir defa dermatologlara gider ve tırnaklarımız soyuluyor ya da kırılıyor diye dert yanarız. Artık hepsi bitti. Tırnaklarınıza da Argan yağını uygulayarak bakım yapabilirsiniz. Bunun için eşit miktarlarda Argan yağı ile limon yağını karıştırarak parmaklarınızı bu karışımın içerisinde 15 dakika bekletin ve haftada 1 kere uygulayın. Diğer kullanım biçimlerinde olduğu gibi yatmadan uygulanması önerilmektedir. Düzenli olarak uygulandığında sorunların ortadan kalktığı ve tırnaklarınızın daha güçlü olduğunu farkedeceksiniz. Çünkü birçok tırnak bakım ürününde olduğu gibi Argan yağının içerisinde de E vitamini yer almakta ve tırnaklarınızı beslemektedir.

Argan yağı cilde kolayca etki edebilmek ve cilt tarafından kolayca emilmektedir. Bu sebeple diğer yağlar ve yağ karışımlarında olduğu gibi cildinizde yapışkanlık yapmaz. Aksine cildinize yumuşaklık ve parlaklık katar. Öyle ki; masaj sonrasında Argan yağını uygulayarak duş almadan da gün boyu durabilirsiniz. Argan yağının en fazla cildinize etki edeceği zaman dilimi gece yatmadan önce uygulanmasıdır.

Böylelikle, cildinizde daha fazla kalarak; cildinize daha fazla fayda sağlayacaktır. Ancak saç için Argan yağı kullanılmak istenirse daha kısa zaman dilimleri yeterli olacaktır. Saçınızın ve cildinizin yeniden tazelediğini, beslenerek canlılık kazandığını ve yumuşadığını siz de göreceksiniz. Çünkü Argan yağı içerdiği E vitamini ile cildinizdeki kırışıklıkları ve çatlakları gidererek cildinize canlılık kazandırır. Aynı şekilde saçlarınızdaki kırıklıkları onararak; besler ve daha canlı ve yumuşak bir görünüm kazandırır. Yine içermiş olduğu diğer çeşitli antioksidanlar sayesinde cildinizi temizler. Yüzyıllar boyunca Faslı bayanların kullanmış olduğu Argan yağı ile güzelliğinize güzellik katabilir ve daha genç bir görünüme sahip olabilirsiniz.

Argan Yağı, argan yağlı cilt bakım ürünleri, argan yağlı saç bakım ürünleri veya argan yağlı diğer bakım ürünlerini incelemek ve satın almak için Modapedia.com alışveriş mağazamızdaki “Argan Yağı etiketli ürünler” sayfamızı ziyaret edin. 

Öğeyi Oyla
(95 oy)
Yorum eklemek için giriş yapın
yukarı çık
  1. Yeni
  2. Yorumlar
KERATİN BAKIMI VE BREZİLYA FÖNÜ
SAÇLARIMIZ İÇİN KALICI BİR YÖNTEM
SAÇ TÜYÜ TRENDİ BAŞLADI! RENGARENK SAÇ TÜYLERİ İLE HERKESİ KISKANDIRIN!
ARGAN YAĞI VE BİTKİSEL BİR EL KREMİ ÖNERİSİ
SAÇ BAKIMI VE UZUN SÜRELİ SAÇ ŞEKİLLENDİRME
EN ÖZEL GÜNÜNÜZDE PORSELEN MAKYAJLA EN GÜZEL SİZ OLUN
ARGAN YAĞI BAKIMI İLE MÜKEMMEL SAÇLAR
PORSELEN MAKYAJ İLE KUSURSUZ CİLTLER
CİLDİNİZDE PORSELENİN IŞILTISI OLSUN
PORSELEN MAKYAJ HAKKINDA FARKLI DÜŞÜNCELER
KUSURSUZ BİR CİLT İÇİN PORSELEN MAKYAJ
ÜNLÜLERİN GÜZELLİK SIRRI: ARGAN YAĞI
KERATİN BAKIMI İLE BREZİLYA FÖNÜ
KALICI FÖNLE YILIN YARISI FÖNLÜ SAÇLARA SAHİP OLUN
PORSELEN PUDRA VE PUDRA TONLARI