Menu
Tablet menu

SAÇ BAKIMI VE UZUN SÜRELİ SAÇ ŞEKİLLENDİRME

sac sekillendirme
Bugünün en çok konuşulan trendi saçlar. Saçlarınızın stili sizin nasıl bir kişiliğe sahip olduğunuzu da gösteriyor. Kendinize bakım yapmanız ve bunun karşı taraf tarafından farkedilmesi sizin toplumda belirli bir noktada yer almanıza sebep olan en önemli araçlardan bir tanesidir.

Bugünun psikolojisinde toplumsal hareketlenme yeni trendleri takip etme noktasında kesişirken; bu ihtiyaç noktasında yer alan farklı kesim, yaş ve cinsiyetlere hitap etme amacı ile farklı sektörlerde farklı ürün ve hizmetleri üreten firmalar yer alıyor. İster bayan ister erkek olun; dünya üzerinde saçlarına bakmayan bir kişi yok denecek kadar azdır. En basiti saçlarımızın kirlenmesi ve bizim bundan rahatsızlık duyarak saç şampuanlarını kullanmamız bile saçlarımıza baktığımızın bir göstergesidir. İnsanlar artık kendine saygı duyup; değer verdiği ölçüde toplumda da saygı görüyor. Bu gerçeğin ardında yatan bir çok neden var. Örneğin bireyin topluma uygun giyinmemesi ya da bakımsız saç ve cilde sahip olması toplum tarafından yadırganabiliyor. Bu daha da ileri boyutlarda toplumdan dışlanmaya kadar varabiliyor. Sonuç olarak ilerleyen dönemlerde bireylerin mutsuz ve huzursuz olmaları da toplumsal geri dönüşümle toplumun huzursuz ve mutsuz olmasına sebebiyet veriyor. Gördüğünüz gibi ekonomik durumumuz ya da bulunduğumuz konum ne olursa olsun temiz ve bakımlı olmamızın yanı sıra topluma ayak uydurmamız büyük önem taşıyor. Hep kişisel kimlik hem de kişisel gelişim açısından kişinin kendine yakışanı yapması ve bu şekilde hareket etmesi bekleniyor. Ne var ki her türlü bakım ürünün bulunduğu kozmetik ve kişisel bakım ürünleri piyasalarında bu durum hararetli rekabete neden olabiliyor. Bu durumda da ayıraçlarımız yani; ekonomik bütçemiz ve kişisel tercihlerimiz ile vücudumuzun fiziki yapısının niteliksel ve niceliksel özellikleri ürün seçmek için bize en büyük göstergeleri sağlıyor. Dolayısıyla kendimize bakmak, temiz ve bakımlı görünmek için uygun hizmet ve ürünleri tüketiyoruz.

Küresel yapılanma içerisinde üretilen bu ürün ve hizmetlerin çoğu ya tek kullanımlık ya da belirli bir süre için kullanılmaya uygun tüketim malları ve hizmetlerinden oluşuyor. Her ne kadar nano teknoloji gelişmiş olsa da ülkemizde henüz bir çok alanda uygulanma çabaları devam ediyor ve henüz somut piyasa ürünü ya da hizmetine, bu sektörde tam anlamıyla giremiyor. İşte tüm bunların birleştiği araştırma geliştirme faaliyetleri kişisel ihtiyaçlara cevap vermek adına inovatif yaklaşımları içerisinde bulundurmak zorunda kalıyor.

Yenilenmek ve yenilemek temelinde gelişen ve dallanan yeni iş kollarının çıktıları da yeni ürün ve hizmetlerden oluşuyor. İnsanlar ise hep daha kalıcı olanı arıyor. Daha kalıcı olan ön koşuluyla ucuz olanı sürekli almak yerine pahalı olanı bir kere alma düşüncesi zihinlerde yer ediyor. Bu cümleyi daha doğru şekilde ifade etmek gerekirse kalite anlayışı ve beklentisi yüksek olan firmaların ürünleri tercih ediliyor.

Bir düşünün. Hayatımızın geneline bir göz attığımızda hep kalıcı olanları tercih ettiğimizi görürüz. Mesela kalıcı dostluklar, kalıcı ilişkiler ya da mesela kalıcı ürünler ve hizmetler hep tercih ettiklerimiz olmuştur. Hayatımızda uzun süreli yer alabilecek canlı ya da cansız varlıkları ya da olguları tercih etmemiz ise insanın sürdürülebilirliğinin sağlanmasından kaynaklanmaktadır. Yaradılışımızdan gelen bu özellik bizi zincirleme olarak bu noktalara sürükler.

Şimdi biraz uzaklaşarak konudan anlatmaya çalıştıklarımız kulağımızın arkasında olacak şekilde asıl bahsetmek istediğimize gelelim yani kalıcı bakım ürünlerine. Bayan ya da erkek olalım veya yaşımız kaç olursa olsun bakımlı görünme ihtiyacı gün içerisinde bir dürtü halinde bizi bulur ve kapımızı çalar. Bu sebeptendir ki; kalıcı bakım, temizlik veya güzellik ürünleri ile bu hizmetleri veren yerlere yöneliriz. Örneğin daha uzun süre vücutta kalan parfümler, makyaj ürünleri ya da buna benzer diğerleri tercih ettiğimiz çoğunluk grubunu oluşturmaktadır. Özellikle de vücudumuzda yer alan parçalara müdahale etme ve daha güzel olma isteği de aynı şekilde gün içerisinde bir anlıık da olsa hep arzu ettiğimiz bir şeydir. Bu durum erkeklerden ziyade bayanlarda daha ağır basmakta ve dolayısıyla bu kalıcı ürün ve hizmetlere yönelim bayanlarda daha fazla görülmektedir.

Konuya daha da yaklaşmak istersek; saçlarımıza yakınlaşalım ve saçlarımızın bizim için önemine değinelim. Bir insanın yüzünü yansıtan ve ortaya çıkaran saçlarıdır. Dolayısıyla da vazgeçilmez bir parçamızdır. Zaman zaman bakıp yapıp zaman zaman da dizayn ederek ya da bu hizmeti satın alarak kısa süreli de olsa güzellik elde ederiz. Kaldı ki saçlarımızı kesildiğinde bayanlar olarak özellikle bir kısmımız vücudumuzdan bir parçanın koptuğunu düşünür ve acı çekeriz. Bunun yanında saçı aksesuar olarak kullanan ve bir güzellik aracından ibaret görenler de vardır. Ya da doğal olarak baş kısmımızın bir parçası olarak algılayanlar ve saçlarının doğal haliyle günlük hayatlarını geçirenler de bulunmaktadır. Her ne sebele olursa olsun; saçlarımız bize ait bir parçadır ve olmadığında illa ki yokluğunu hissederiz.

Özellikle bayanlardaki süslenme ve güzel olma isteğiyle bu durum birleşince de saç bakımı ve saç dizaynı gibi konular, dünya üzerinde artan nüfus sayısı ile her geçen gün daha da önemli hale gelmektedir. Saç bakımı için bir çok doğal ve yapay ürün satışa sunulmaktadır. Aynı şekilde doğal da yapay yolla yapılan saç şekillendirme ve dizaynı işlemleri gibi birçok hizmet de güzellik salonları ile kuförlerde müşterileriyle buluşmaktadır. O zaman haydi biraz inceleyelim bu saç bakımı konusunu.

Saç bakımı için çeşitli doğal bitkisel ve hayvansal kürler, formüller ya da doğal yollarla elde edilen ürünlerin yanı sıra kimyasal içeren ürünler de piyasada yer almaktadır. Saç bakımınızı dilerseniz kendiniz yapabilir; dilerseniz de bu hizmeti sağlayan güzellik salonlarında ve kuaförlerde yaptırabilirsiniz.

Saç şekillendirme ve dizayn işlemlerine bakacak olursak da çok farklı saç tasarım merkezleri ya da kuaförler bu işlemleri uygulabilmektedirler. Saçlarınızı her gün olmasa da bazı önemli günlerinizde şekillendirmek ya da dizayn ettirmek için mutlaka bir kuföre gitmişliğiniz olmuştur. Evde denediğiniz saç şekillendirme araçları ve işlemleri ile çoğu zaman istediğinizi elde edememiş veya kısa bir süre için istediğiniz şekli elde etmiş olursunuz. Çünkü saçınızı yıkadığınızda şekli bozulacaktır. Ya da çevresel koşullar ve kirlilik, saç yapınızın denemiş olduğunuz saç şekillendirme araçları ile uzun süreli kalıcı olamaması sayesinde zaman zaman saçlarınızın şeklinin bozulması durumunu yaşamışsınızdır. Öyle ki; önemli bir günde evde yapmış olduğunuz saç modeli dağılabilir ve bu da o önemli gününüzü mahvedebilir. Başka bir örnek vermek gerekirse; saçınızın tipi, şekli uzun süreli taşıyamıyor olabilir ve ne kadar kuaföre gitmiş ve saç şekillendirici ile saçlarınızın şeklini korumaya çalışsanız da istediğiniz sonucu elde edememiş olursunuz. Tüm bunlara ek olarak bayanın üzerindeki sorumluluklar da hesaba katıldığında bazılarımız ne yazıkki kimi zamanlarda saçlarımıza vakit bile ayıramıyoruzdur. Ya da yoğun çalışan ve mesai saatleri uzun olan biri için sürekli saç şekillendirme işlemlerini uygulayacak ya da uygulatacak vakti bulunmayabilir. Tüm bunlara cevap olarak firmalar artık saç şekillendirme cihaz ve ürünlerini daha kalıcı olmayı hedefleyerek üretmektedirler. Tam da bu noktada kalıcı fön kurtarıcımız olarak bizlere selam vermektedir.

Brezilya fönü olarak da bilinen kalıcı fönün özelliği ortalama 6 ay saçınızdak kalmasıdır. Bu süreçte kıvırcık saçlarınıza düz fön çektirerek; düz saçların rahatlığını veya düz saçlarınıza dalgalı fön çektirerek saçlarınızın hareketliliği yaşayabilirsiniz. Ancak saç yapınız ve çevresel koşullar, saçlarımıza çektirdiğimiz kalıcı fönün ömrünü kısaltmaktadır. Peki bu olumsuz koşullar nelerdir? UV ışınları, hava kirliliği, diğer çevresel kirlilikler, saçlarımızın yapısı vb. kalıcı fönün saçlarımızda 6 aydan daha az bir süre kalmasına sebep olabilir. Dolayısıyla kalıcı fönü yaptırdığınızda daha dikkatli olarak fön süresinin saçlarınızdaki kalıcı olacağı süreci uzatmak sizin elinizde.

Kalıcı fön yaklaşık 350 TL civarında bir fiyat karşılığında kişilerin saçlarına uygulanmaktadır. İlk bakışta çok pahalı gibi görünen kalıcı fönün bu kadar pahalı olmasının nedeni, saçlarınıza uygulanan keratin bakımı ve diğer işlemlerdir. Bu işlemler yapılmazsa kalıcı fön çekilemez. O yüzden şimdi gelin kalıcı fön uygulaması içerisinde yapılan işlemleri ve bu işlemlerin içerisinde yer alan adımları inceleyelim.

Kalıcı fön için öncelikle uzmanlarca saçın yapısı ve tipi belirlenir. Şu andaki mevcut saçınızın yıpranmış ya da yıpranmamış olmasına dikkat edilir. Örneğin boyalı saçlar için sakıncalı olabilen kalıcı fön, ikinci defa yaptıracaklar için daha da sakıncalı olabilir. Kısacası saçınızın yıpranma oranı bu kalıcı fönü saçlarınıza yaptırıp yaptırmamanıza karar verir. Aksi takdirde istenmeyen sonuçlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Örneğin saçlarınız kopabilir ya da aşırı yıpranarak bir süre sonra istediğiniz sonucu elde edemediğinizi görebilirsiniz. Bunların sebebi ise; kalıcı fönde uygulanan ısı miktarının oldukça yüksek olmasıdır.

Öncelikle saçlarınızın kalıcı fön için uygun olup olmadığına karar verilir. Ardından saçınızın yapısı ve tipi belirlenerek buna uygun keratin ve bu keratin türünü içeren ürünler seçilir. Nedir keratin? Keratin, saçlarımızın yapı taşı olan bir tür amino asit yani proteindir. Keratinin en büyük özelliği yapısal olarak saçı biçimlendiren bir molekül olmasıdır. Bununla birlikte keratin, saçları korur, besler, canlandırır ve onarır. Keratin vücudumuzda tırnaklarımızda ve saçlarımızda yoğun olarak bulunmakta ve bu sebeple de piyasadaki çoğu saç ve tırnaklarımıza yönelik ürünler keratin içermektedir. Saç tipinize göre uygulanacak keratin türüne dolayısıyla yine saçlarınız karar vermektedir.

Kalıcı fön uygulamasının ilk günü, saçınıza uygun keratin türünü içeren saç şampuanı ile saçlarınız 2 veya 3 kere yıkanarak durulanır. Islak olan saçınıza uygun keratin seçilerek uygulanır ve saçlarınıza keratin bakımı yapılırarak güçlenmesi sağlanır. Kendisini onaran ve güçlenen saçlarınızı aynı şekilde keratin bakımı dış etkenlere karşın koruyacaktır. Saçlarınız bu keratin bakımının ardından kurulanarak; teflon bir fırça yardımıyla 235 derece ısı verilerek şekillendirilir. Burada da kararı veren artık saçlarınız değil sizsiniz. Yani kısacası dalgalı, düz vb. ne şekilde fön çekilmesini istiyorsanız; ona yönelik olarak saçlarınıza fön çekilir. Genellikle kıvırcık saç geninin baskın olması sebebi ve artan nüfus sayesinde saçları dalgalı ve kıvırcık olanların daha fazla olduğu görülmekte ve istenilen fön türü de çoğunlukla düz fön olmaktadır. İlk gün yapılan bu fön uygulaması ile birlikte tüm bu işlemler yaklaşık 2 saatinizi almaktadır. Ama kalıcı fön uygulaması sadece bir günde iki saatinizi ayırabileceğiniz bir uygulama değildir. İkinci gün tekrar bir takım işlemlerden geçmek durumdasınız ki; kalıcı fön olabilsin. İkinci gün sadece fön çekilir. Bu da yaklaşık olarak yarım saatinize mal olmaktadır. Aynı fönün ikinci gün tekrar çekilmesiyle saçlarınızda kalıcılık kazanan fönü özen gösterdiğiniz takdirde ortalama 6 ay kullanabilirsiniz. 3.gün ise saçlarınıza aynı işlemin yapılması gerekebilir. Buna kuaförünüz karar vermektedir. Açıkçası üçüncü gün de yine aynı fönü çektirmeniz kalıcı fönü daha uzun süreli kullanmanız demektir ancak; saçlarınızın yapısı ve yıpranma oranı dikkate alınmalı ve buna göre aynı işlem üçüncü gün tekrar edilmelidir. Tüm bu işlemlerden sonra da saçlarınız yine saç tipinize uygun olarak seçilen keratin türünü içeren şampuanla yıkanarak durulanır.

Çoğumuzun banyo ya da duş sonrasında bozulan fönleri ve sürekli olarak saçlarımıza fön çekmek için ayırdığımız süreci, kalıcı fön uygulamasıyla minimuma indirmiş olmaktasınız. Aynı zamanda saçlarınıza keratin bakımı yapılarak daha canlı bir görünüm elde edersiniz. Bununla birlikte şu noktada kaygılarınız olabilir. 235 dereceye saç dayanır mı? Ya saçlarım koparsa? Normalde saçlarınıza 235 derecelik bir ısı uygulanırsa elbetteki saçlarınızın buna dayanma durumu oldukça az olacaktır. Ancak yapılan keratin bakımı saçlarınızın zarar görmesini ve saçlarınızın kopmasını önler. Bununla birlikte daha sonraları saçlarınıza etki eden çevresel diğer koşulları da önleyen keratin bakımı ile aynı zamanda saçlarınız onarılır. Isı sayesinde saç tellerinize nüfus eden keratin, saçlarınızın daha uzun süreli kırılmamasını sağlar.

Kalıcı fön uygulaması için tüm bunların doğrultusunda dikkat edilmesi gerekenler vardır. Örneğin saçlarınızın yakın zamanda kimyasal işlem geçirmemiş olması ya da sürekli olarak çektiğiniz fön ya da diğer ısı uygulamaları ile yapılan şekillendirmelerden çok fazla zarar görmemiş olması dikkat edilmesi gereken bir kaç husustur. Aynı doğrultuda, kuaförünüzün ve saçlarınıza uygulanan ürünlerin güvenilir olmasına dikkat edilmelidir. Her ne kadar keratin, saçlarınızı derinlemesine onarsa da bizim de tedbirimizi almamız gerekir.

Bayanlar olarak saçlarımız bizim için önemlidir. Bu sebeple de uzun saçın bakımı zor olsa da buna katlanır ve saçlarımıza kendimize göre az ya da çok bakım yapar ve ilgi gösteririz. En büyük güzellik aksesuarımız ve aracımız olan saçlarımızın uzunluğu, rengi, modeli ve calı görünmesi bizler için önemlidir. Dediğimiz gibi bireysel bir dışa vurum olan saçlarımız bir nevi bizi anlatmaktadır. Toplumda edindiğimiz yer içerisinde saç modelimiz ve rengimiz bizi temsil etmekte ve yüzümüzün ortaya çıkmasını; kısacası, güzelliğimizin fark edilmesini sağlamaktadır. Bu yüzden de çok önemlidir.

Saç bakım ürünleri içerisinde yer alan keratinin, direkt olarak saçlarınıza uygulanmasıyla en etkili sonucu elde edeceksiniz. Isı sayesinde de saçlarınıza derinlemesine nüfus eden keratin ile uzun süreli bakım ve uzun süreli bir saç şekli elde edeceksiniz.

Kulağa çok pahalı gelen kalıcı fönün fiyatına tekrar bir bakmak gerekirse; haftada ortalama 3 kez banyo yaptığımız göz önünde bulundurulduğunda ve ortalama fön fiyatları düşünüldüğünde haftalık olarak ortalama 15 TL ve aylık 60 TL fön için zaten harcıyoruz. Aynı şekilde bu durumu 6 aylık olarak hesapladığımızda; 360 TL ediyor. Kısacası fiyat olarak değişen bir şey yok ama vakit açısından biz kazanmış oluyoruz. Üstelik yoğun bir iş hayatımız varsa; bizim için bulunmaz bir fırsat olarak görünüyor. Bununla birlikte her sabah iş öncesi kuaföre koşturup fön çektirmek için uğraşmamış ve işe yetişmek için stres olmamış oluyoruz. Daha net olarak söylemek gerekirse; mutlu ve huzurlu bir sabaha günaydın demenin tadını çıkarmak istiyorsanız kalıcı fönü tavsiye ederiz. Sonuç olarak güzellik hepimizin hakkı...

DERİN WAG MAŞA İLE SAÇ ŞEKKİLLENDİRME 

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)
Yorum eklemek için giriş yapın
yukarı çık
  1. Yeni
  2. Yorumlar
KERATİN BAKIMI VE BREZİLYA FÖNÜ
SAÇLARIMIZ İÇİN KALICI BİR YÖNTEM
SAÇ TÜYÜ TRENDİ BAŞLADI! RENGARENK SAÇ TÜYLERİ İLE HERKESİ KISKANDIRIN!
ARGAN YAĞI VE BİTKİSEL BİR EL KREMİ ÖNERİSİ
SAÇ BAKIMI VE UZUN SÜRELİ SAÇ ŞEKİLLENDİRME
EN ÖZEL GÜNÜNÜZDE PORSELEN MAKYAJLA EN GÜZEL SİZ OLUN
ARGAN YAĞI BAKIMI İLE MÜKEMMEL SAÇLAR
PORSELEN MAKYAJ İLE KUSURSUZ CİLTLER
CİLDİNİZDE PORSELENİN IŞILTISI OLSUN
PORSELEN MAKYAJ HAKKINDA FARKLI DÜŞÜNCELER
KUSURSUZ BİR CİLT İÇİN PORSELEN MAKYAJ
ÜNLÜLERİN GÜZELLİK SIRRI: ARGAN YAĞI
KERATİN BAKIMI İLE BREZİLYA FÖNÜ
KALICI FÖNLE YILIN YARISI FÖNLÜ SAÇLARA SAHİP OLUN
PORSELEN PUDRA VE PUDRA TONLARI