Menu
Tablet menu

Uzun ve Sağlıklı Saçların Sırrı

uzun-ve-saglikli-saclarin-sirriKüçüklükten beri Rapunzel masallarıyla büyümüş olmamızdan mıdır nedir, genelde hepimiz upuzun ve bakımlı saçlara sahip olmak isteriz. Ama bu maalesef çok da kolay değildir.

Uzadıkça dökülmeye başlayan saçlar, kırılan ve bakımsız görünmeye başlayan uçlar, şekillendirmesi zorlaşmaya başlayan modeller bizi saç uzatmaktan soğutur genelde ve hevesimiz kursağımızda kalır. Aslında birkaç önemli noktaya dikkat ederek, bakımlı ve uzun saçlara kavuşmak mümkün. Saç uzatmak hakkında şimdiye kadar bildiğiniz her şeyi unutun ve yepyeni bir sayfa açın.

Eğer saçlarınızı uzatmanın en iyi yolunun, her ay uçlarından birkaç santim kestirmek olduğunu sanıyorsanız, yanılıyorsunuz. Devamlı kuaföre giderek, saçlarınızı upuzun yapmanız maalesef çok zor. Öncelikle bu yöntemi daha önce denemiş ve başarısız olmuş biri olarak şunu söyleyebilirim ki, uçlarından bir santimetre al dediğiniz kuaför, bunu tam tersinden anlayıp bir karış kısaltıyor. En son bir hafta önlerine çene hizasında kat attırmak için gittiğim kuaför, güzelim upuzun saçlarımın önünü göz hizasındaki kahküllere boğdu. Şimdi nasıl bir an evvel uzatıp şekle sokabilirim diye düşünüyorum.

Anlayacağınız, eğer gerçekten çok güvenip inandığınız bir kuaförünüz yoksa saçlarınızın uçlarını 3-4 ayda bir aldırın yeter. Eğer saçlarınıza gerçekten iyi bakıyorsanız, her ay kestirmenize falan gerek yok. Bunun dışında gelelim saçlarınıza nasıl bakmanız gerektiğine. Saç tipiniz, yağlı, ince, kuru ya da sert olabilir. Öncelikle yapmanız gereken hangi saç tipine sahip olduğunuzu teşhis etmeniz. Bu aşamadan sonra saçlarınızda ek bir sorun olup olmadığını anlamanız. Örneğin, kepek probleminiz olabilir ya da saçlarınız çok yıpranmış olabilir. Bunu da belirledikten sonra mutlaka bu özelliklere uygun saç ürünlerini kullanmalısınız. Aldığınız ve kullandığınız saç ürünlerinin kaliteli olmasına dikkat edin, yoksa tam tersi olumsuz etkilerle karşılaşabilirsiniz.

Kullandığınız saç ürünlerinin içerisinde mutlaka güzel bir şampuan ve saç kremi yer almalıdır. İkisi bir arada diye tabir edilen şampuan artı saç kremi ürünlerini çok tavsiye etmiyorum. Şampuanı ayrı, saç kremini ayrı uygulamanız daha güzel sonuçlar veriyor. Şampuanı bütün saçınıza, kremi ise sadece saç boy ve uçlarına uygulamalısınız. Saç kremini asla ve asla saç diplerine sürmeyiniz. Kremi bu şekilde kullanmak saç derisindeki gözeneklerin nefes almasını engellemektedir.

Bu adımdan sonra ortala 3-4 günde ya da haftada bir uygulayacağınız bir saç maskeniz mutlaka olsun. Maske için de yüksek etkili ve kaliteli ürünleri seçmenizde fayda var. Arada bir uygulayacağınız maske, saçta daha fazla süre beklediği ve yoğun içeriğe sahip olduğu için, saçlarınıza bakım yapmakta ve güçlenmesine katkı sağlamaktadır.

Saçlarınızı yıkadıktan sonra ise, doğal yollarla kurutmaya çalışın. Saç kurutma makineleri maalesef saçı bir ölçüde yıpratıyor. Makine kullanmanız gerekiyorsa, saçınıza çok fazla yaklaştırmadan halledin. Saçlarınızı şekillendirmek için kullandığınız ürünler varsa bunların, doğal içerikli olmasına ve nemlendirici etkisi olmasına dikkat edin. Aksi takdirde bu ürünlerde uzun vadede saça zarar vermektedir.

Saçlarınıza devamlı olarak fön çekiyorsanız ya da maşa ile bukleler yapıyorsanız, bunu da en aza indirmeye çalışın. Mesela, haftada bir-iki kez ile sınırlandırabilirsiniz. Saçı ısı teması ile şekillendirmek de saçın erken yıpranmasına neden olan faktörlerden biridir.

Bunun dışında sağlıklı yiyecekler yemeniz, düzenli bir şekilde uyumanız ve yukarıda bahsettiğim tüm detaylara dikkat etmeniz upuzun ve sağlıklı, aynı zamanda da ipek gibi saçlara sahip olmanıza yeter de artar bile.

Tecrübeyle sabittir…!

Öğeyi Oyla
(5 oy)
Yorum eklemek için giriş yapın
yukarı çık
  1. Yeni
  2. Yorumlar
KERATİN BAKIMI VE BREZİLYA FÖNÜ
SAÇLARIMIZ İÇİN KALICI BİR YÖNTEM
SAÇ TÜYÜ TRENDİ BAŞLADI! RENGARENK SAÇ TÜYLERİ İLE HERKESİ KISKANDIRIN!
ARGAN YAĞI VE BİTKİSEL BİR EL KREMİ ÖNERİSİ
SAÇ BAKIMI VE UZUN SÜRELİ SAÇ ŞEKİLLENDİRME
EN ÖZEL GÜNÜNÜZDE PORSELEN MAKYAJLA EN GÜZEL SİZ OLUN
ARGAN YAĞI BAKIMI İLE MÜKEMMEL SAÇLAR
PORSELEN MAKYAJ İLE KUSURSUZ CİLTLER
CİLDİNİZDE PORSELENİN IŞILTISI OLSUN
PORSELEN MAKYAJ HAKKINDA FARKLI DÜŞÜNCELER
KUSURSUZ BİR CİLT İÇİN PORSELEN MAKYAJ
ÜNLÜLERİN GÜZELLİK SIRRI: ARGAN YAĞI
KERATİN BAKIMI İLE BREZİLYA FÖNÜ
KALICI FÖNLE YILIN YARISI FÖNLÜ SAÇLARA SAHİP OLUN
PORSELEN PUDRA VE PUDRA TONLARI