Menu
Tablet menu

BREZİLYA FÖNÜ: YENİ VE KALICI BİR SAÇ MODELİ

brezilya-fonu-modasiBayanlar olarak zaman zaman saçlarımızın görüntüsü bizi rahatsız eder. Özellikle de ucundaki kırıklar sayesinde bazen saçlarımızı şekillendirmekte zorluk çekebiliriz. Yine saçlarımızın ucundaki kırıklar yüzünden hemen her ay saçlarımızın kısalması gerekir.

Uzatmak istesek de uzatamayız. Çünkü saç şekillendirme makinelerinin ısısı ve çevresel koşulların yanı sıra saç yapımıza uygun olmayan taraklarla saçlarımızı açmaya çalışmamız kırıklara neden olmaktadır. Aynı şekilde saç tellerimizin canlılığını yitirmesi ve zamanla incelmeye başlaması da dönem dönem bizi bakım yapmaya yöneltmektedir. Oysa bakım yaptığınızda çoğu zaman istediğimiz sonucu da alamamaktayız. Çünkü saç yapımızın hangi bakıma uygun olduğunu çoğu zaman bilemeyiz. Bu sebeple de uzmanlara danışmakta oldukça fayda vardır.

Kimimiz değişim istediğimizde kimimiz de ihtiyacı olduğunda kuaför salonlarında soluğu almaktadırlar. Kimisi de yeni bir moda, yeni bir trend olduğu zaman kuaföre gider. İster bakım amaçlı olsun isterse de saçınızın şekli ve rengi konularında olsun dönem dönem hepimiz kuaförlere gideriz. Bu da bazı zamanlarda bütçemizi zorlayıcı olabilmektedir.

Bazılarımızın da saçları oldukça kıvırcıktır. Zaman zaman kuaförlere giderek saçlarımızı düzleştiririz. Kıvırcık saçlı olanların genel isteği saçlarını her sabah düzleştirmek yerine kalıcı bir çözümün olmasıdır. Çünkü kıvırcık saç bir süre kırılmaya daha yatkındır ve elektriklenme yapar. Oysa düz saçlarda saçınıza fön çekmenize gerek yoktur. Kısa bir saç modeli kestirdiğinizde saçınızın şeklinden dolayı her sabah fön çekmek ya da düzleştirici ile saçlarınızı düzleştirmek zorunda kalabilirsiniz.

Bunu yapabilmek için de saç şekillendiricileri kullanmanız gerekebilir ki; bu ürünlerin birçoğunda kimyasal bulunmaktadır. Bu da kıvırcık saçın düz saçtan daha fazla yıpranmasının bir nedenidir. Aynı şekilde kıvırcıklarını belirginleştirmek ve elektriklenmesini önlemek için de şekillendiricileri kullanırız. Bu sebeple de düz saçların dertsiz günlük kullanımları kıvırcık saçlı olanları cezbeder.

Sizi şimdi son yılların en moda çözümüyle tanıştırmak istiyorum. Uzmanlar bu konuya bir çözüm olarak Brezilya fönünü (Brazilian Blow-Dry) geliştirmişlerdir. Saçlarınızı düzleştiren bu Brezilya fönü modası esasında tam bir bakımdır. Saç bakımı için en iyi yollardan biridir. Saçlarınızdaki elektriklenmeyi alır, canlılık katar, besler, onarır, ipeksi bir yumuşaklık verir. Saçlarınızı banyo sonralarında ellerinizle bile açabilirsiniz. Krem kullanmanıza bile gerek kalmayabilir. Bunu sağlayan Brezilya fönü uygulamaları içerisinde yapılan keratin bakımıdır. Saçlarımızın yapıtaşı olan keratin saça şekil veren hammadde gibidir.

Temeli keratin olan saçlarımıza direkt olarak keratin bakımı yapıldığında derinlemesine saç tellerine bakım yapılmış olur. İnce saçlarınız kalınlaşır. Çünkü keratin bakımı bir nevi botoks uygulamasıdır. Botoks ile nasıl ciltteki kırışıklıklarınız düzleşiyorsa saçlarınızda da aynı etki oluşur. Kırılan saçlarınız onarılır. Bu sebeple de saç bakımı konusunda keratin uygulaması kökten uca kadar en doğal ve en etkili çözümdür. Aktarlarda ya da büyük bitkisel ürün satan marketlerde de bulunan keratini alarak kendiniz de saçlarınıza bakım yapabilirsiniz. Ancak keratin de bir çeşit protein olduğundan sizin saçınıza uygun olan keratini bulamayabilirsiniz. Bu sebeple de saçlarınızı emin ellere bırakmanız daha akılcıdır.

Brezilya fönü kalıcı fön olarak da adlandırılmaktadır. Ortalama 6 ay saçlarınızı düz olarak kullanabilir; her sabah veya her duş sonrası saçlarınızı şekillendirmek zorunda kalmazsınız. Bununla birlikte saç kremlerine ve şekillendiricilerine ihtiyacınız kalmaz. Her ay saçlarınıza bakım yapmakla uğraşmazsınız. Böylece hem güzel hem düz hem de bakımlı saçlarla 6 ayınızı kendinize ayırabilirsiniz. Taleplere bakıldığın zaman son yıllarda çok moda olan ve hemen her ilde büyük kuaförlerde yapılan Brezilya fönü, yaklaşık 350 TL civarındadır. Bunca yaptığınız ve yaptırdığınız bakım ve satın aldığınız bakım ürünleri ile saçlarınız için her hafta ya da her ay kuaförlere ödemek durumunda kaldığınız ücretler düşünüldüğünde Brezilya fönü, karlı bir çözüm önerisidir.

Buna bir de çalışan ya da sabah özel bir yere yetişmek durumunda olan bayanlar eklenince sabah yaşayacağınız stresi artık geride bırakabilirsiniz. Kuaförlerde saçlarınızı düzleştirmek ya da fön çektirmek için beklemeyecek ve strese girmeyeceksiniz. Sabahları bu güzel vakitlerinizi kendinize ya da sevdiklerinize ayıracak ve güne gülümseyerek başlayacaksınız.

Şimdi gelin Brezilya fönü nasıl uygulanıyor aşama aşama detaylı olarak inceleyelim. Brezilya fönü ortalama 3 gün süren bir işlemler bütünüdür. Öncelikle ilk gün kuaförünüz tarafından saçınızın yıpranma oranı ve saç tipiniz analiz edilmektedir. Burada önemli olan saçlarınızın yakın zamanda kimyasal herhangi bir işlemden geçip geçmediğidir. Eğer böyle bir durum varsa kuaförünüz size beklemeniz gerektiğini söyleyebilir. Bununla birlikte saçlarınızın yıpranma oranı da bu konuda önemlidir. Eğer herşeye rağmen kalıcı fön uygulamasını yaptırmak isterseniz saçlarınız zarar görebilir. Bu kimyasal işlemler içerisinde saç boyası, röfle ve perma gibi işlemler bulunmaktadır.

brezilya-fonuSaçlarınızın analizi yapıldıktan size uygun olan keratin seçilerek bu keratini içeren ürünler tespit edilir. Bu ürünler 3 gün boyunca işlemlerin uygulanma esnasında sizlere eşlik edeceklerdir. İlk olarak saçlarınız size uygun keratini içeren saç şampuanı ile 2 ya da 3 kez yıkanır. Böylece hem derinlemesine bakımlı hem de temiz saçlara kavuşmuş olursunuz. Yıkama işleminin ardından yine size uygun olarak seçilen keratin direkt olarak ıslak saçınıza uygulanır. Derinlemesine yedirilmek için tarakla taranır. Bir süre bekledikten sonra saçlarınız normal förn makinesiyle kurutularak; kalıcı fön uygulamasına geçilir. Kalıcı fön 235 derece teflon bir fırça yardımıyla yapılmaktadır. Bu işlemler 1. gün geçerlidir. Aşağı yukarı 2-3 saatinizi almaktadır.

2. gün saçlarınıza sadece kalıcı fön uygulaması yapılır. Bu da yaklaşık yarım saattir. Son gün ise yeniden kalıcı fön uygulaması yapılarak saçlarınız ilk gün kullanılan saç şampuanı ile yıkanır. Son gün yapılan işlemler de yaklaşık yarım saat sürmektedir. Bunların yanı sıra sizin saç yapınız ve tipiniz kalıcı fön uygulamalarına 4 . gün de devam edilmesine sebep olabilir. Kısacası kalıcı fön uygulamarı 2 ya da 4 gün de sürebilir. Bu tamamen sizin saç tipinize ve yapınıza bağlıdır.

Bu işlemler görüldüğü gibi ortalama 4 saat ayırmanızla mümkündür. Bu 4 saat sonrasında ise 6 ay saçlarınızla barışık yaşayabilirsiniz. Ancak Brezilya fönü uygulamalarından sonra dikkat edilmesi gerekenler vardır. Bunlar içerisinde güneşin ışınlarının zararlı olduğu vakitlerde saçlarınızı korumanız ya da hava kirliliği ile saçlarınızı yıpratıcı diğer etkilerden sakınmanız gerekmektedir.

Brezilya fönünün kalıcılık süresi ortalama 6 aydır. Ancak yine sizin saç yapınıza göre bu süre azalabilir ya da kısalabilir. Çünkü bazı saç yapılarında 2 ay dururken bazılarında 7 ay bile kullanılabilmektedir. Bu sebeple tekrar Brezilya fönü yaptırmak isteyebilirsiniz. Bu noktada da yine kuaförünüze danışmanız doğru olacaktır. Arka arkaya yapılan Brezilya fönü ve uygulanan ısı konusunda saçlarınız zarar görebilir. Bu durum özellikle röfleli saçlar için geçerlidir. Normal koşullarda 5 ya da 6 ay içerisinde tekrar Brezilya fönü yaptırabilirsiniz.

Özellikle kıvırcık saçlı olan ve düz kullanılan kısa bir saç modelini kestirmek isteyenler için birebirdir. Bir de düz saç isteyen ve kıvırcık saçını kullanmaktan bir süreliğine vazgeçmek isteyenler için biçilmez kaftandır. Her ne kadar kıvırcık ya da dalgalı saçlar birçok şekle girebilse de bazen düz saçlı olmak isteyebiliriz. Bu durumda da kıvırcık ya da dalgalı olan saçlarımızı kullanmaya bir süreliğine ara verebilir; düz, elektriklenmeyen ve bizleri her sabah uğraştırmayacak olan saçlarımızla yeni bir 6 ay yaşayabiliriz.

Öğeyi Oyla
(7 oy)
Yorum eklemek için giriş yapın
yukarı çık
  1. Yeni
  2. Yorumlar
KERATİN BAKIMI VE BREZİLYA FÖNÜ
SAÇLARIMIZ İÇİN KALICI BİR YÖNTEM
SAÇ TÜYÜ TRENDİ BAŞLADI! RENGARENK SAÇ TÜYLERİ İLE HERKESİ KISKANDIRIN!
ARGAN YAĞI VE BİTKİSEL BİR EL KREMİ ÖNERİSİ
SAÇ BAKIMI VE UZUN SÜRELİ SAÇ ŞEKİLLENDİRME
EN ÖZEL GÜNÜNÜZDE PORSELEN MAKYAJLA EN GÜZEL SİZ OLUN
ARGAN YAĞI BAKIMI İLE MÜKEMMEL SAÇLAR
PORSELEN MAKYAJ İLE KUSURSUZ CİLTLER
CİLDİNİZDE PORSELENİN IŞILTISI OLSUN
PORSELEN MAKYAJ HAKKINDA FARKLI DÜŞÜNCELER
KUSURSUZ BİR CİLT İÇİN PORSELEN MAKYAJ
ÜNLÜLERİN GÜZELLİK SIRRI: ARGAN YAĞI
KERATİN BAKIMI İLE BREZİLYA FÖNÜ
KALICI FÖNLE YILIN YARISI FÖNLÜ SAÇLARA SAHİP OLUN
PORSELEN PUDRA VE PUDRA TONLARI