Menu
Tablet menu

Daha Sağlıklı Saçlar Adına...

organik-sac-boyamaTıpkı cildimiz gibi düzenli bir bakıma ihtiyacı olan saçlarımız, biz kadınların aslında güzelliğini en ön planda tutan taraflarımızdan biri. Boyadan, güneşten yıpranmış, uçlarında bolca kırık bulunan saçlarınız varsa ve benim gibi kestirmeye de kıyamıyorsanız işte size birkaç öneri…

BİTKİSEL SAÇ BOYASI

Çoğumuz bir heves boyatırız saçlarımızı… Bir boyamada her şey güzeldir ikincisinde de normal ancak üçten sonra ne büyük bir hata yaptığımızı anlarız. O güne kadar belki de dikkatimizi çekmeyen kırıklar sanki bir anda oluşmuştur. Ne bir daha boyalı saç kullanmayacağım deriz ne de saçlarımızı kestirmeye cesaret edebiliriz. Bende bugünler de tam bu psikolojide güzellik reyonunda gezerken organik saç boyası çıkmış olduğunu gördüm. Ve sizlerle de paylaşmak istedim.

İçeriğinden amonyağın tamamen çıkarıldığı, oksit oranının ise minimuma indirgendiği ürünler elbette diğerlerine kıyasla daha fazla rağbet görüyorlar. Peki, bu tarz ürünlerin içeriğinden kimyasal maddelerin tamamını çıkarmak mümkün mü? Yani amonyak çıkarılmış olabilir ancak oksit hala duruyor bunu da tamamen yok etsek?

Uzmanlarca yüzde 100 organik sayılabilecek saç boyaları ne marketlerde ne de kuaför salonlarında henüz mevcut değil. Bir ürünün yüzde 100 organik olabilmesi için içeriğindeki her maddenin biyolojik tarım ürünü olması gerekiyor. Sertifikalı pigment paletleri de piyasada oldukça sınırlı sayıda bulunuyor. Üstelikte saç boyalarında oksidin eksikliği boyanın renk kalıcılığını azaltıyor. Yani kısaca, boyadığınız saç rengi ilk yıkamadan ya da ilk taramanızdan sonra kayboluyor. Hal böyle olunca, organik saç boyalarının beyazları kapamakta da etkisinin oldukça az olduğu gerçeği meydana çıkıyor. Durumlar böyle olunca müşteriler;  “ Saçıma daha az zarar versin diye aldım ama param boşuna gitti .” ya da “ Saçlarımda ki beyazları kapatmadıktan sonra ne yapayım organikse? “ Diye haklı bir şikâyete başlıyorlar. Bu yüzden firmalar da organik saç boyası üretmeye pek de sıcak bakmıyorlar.

İçeriğinde oldukça az oranda oksit barındıran bitkisel saç boyaları aslında bilinçli bir seçenek oluşturuyorlar bizler için. Organik saç boyaları, saç dipleri hassas olan, alerjik bir bünyeye sahip ya da hamileliği esnasında kimyasal ürünler kullanmaktan kaçınan hanımlar için oldukça ideal… Kına, hindiba, kızılcık, papatya gibi doğal ürünler de saç renklendirme için oldukça etkili alternatiflerden. İçerdikleri etken maddeler, saç dokusunun içine girmeden saçın tamamını kaplayarak saça doğal bir renk verme özelliğine sahip…

Bu tarz doğal saç renklendiriciler az oranda oksit içerdikleri için koyu bir temel renk elde etmek neredeyse imkânsız. Saçları oksit olmadan boya ile renklendirmenin en doğru ve güzel yolu ise işinde uzman bir kuaförden yardım almak. Lisansa sahip uzman bir kuaför de, bu tarz saç boyama işlemi organik olmayan boyalar ile boyamak ile aynı… Yani, saçlar tutamlar halinde ayrılıyor öncelikle, diplere daha çok miktarda boya uygulanıyor biraz bekletildikten sonra da tüm saça yediriliyor. Boya sürme işleminden sonra ise boyanın kalıcılığını arttırmak amacı ile bütün bir saç ozon kaskının içerisine sokulup bekletiliyor. Aslına bakılırsa organik olmayan boyalardan ayrılan tek kısmı da bu olmalı…

SA5

Organik saç boyama bugün her kuaförde cüzi miktarda bir fiyat ile yapılıyor gibi gösteriliyor. Geçen gün 20 TL’ye organik saç boyama gördüğümde inanamadım. Siz, siz olun bu tarz bir işe kalkışmayın. Çünkü normal boyama işleminin bile 50-60 TL’den başladığını ve boyanın kalitesi arttıkça fiyatlarında yükseldiğini varsayarsak eğer 20 TL gibi bir fiyata organik saç boyama düşünülemez. Watson’s ve Gratis gibi kozmetik mağazalarında bile bir kutu fiyatı 20 TL olan organik boyaya bir de kuaför eli değince fiyatı katlanır. Bu yüzden size cüzi fiyatlarda organik boyayacağız vaadinde bulunan kuaförlere kanıp saçlarınızı tehlikeye atmayın.

Bitkisel boyalar ortalama iki, üç dayansa bile saçtaki tüm beyazları kapatmıyorlar. Beyazların kapatıcılığı da bitkinin türüne ve boyayı sürenin yeteneğine göre yüzde 30 ile yüzde 50 arasında değişebiliyor. Unutmayın; saç düzleştirici cihazlar ya da sıcak fön kullanmanın da saç rengi üzerinde olumsuz bir etkisi var.

Gücünü kaybetmiş, çabuk kırılan saçlar için ne yapılmalı?

SA1

Bu gibi durum hepimizin ortak sorunu bir yerde… Saç derimizin sağlığını kaybettiğinin de sinyalleri bunlar. Saçlarınızı eski canlı durumuna döndürmek adına muhakkak A Vitamini almanızı öneriyor uzmanlar. Daha sağlıklı bir saç derisi için özellikle de yumurta, buğday, ceviz, mantar ve avokado tüketilmeli.

Mat ve solgun görünümlü saçları canlandırmak için ne yapılmalı?

Saçlarımızın mat ve solgun görünmesi tamamen vücudumuzda ki B1 ve B2 Vitaminlerinin eksik olmasından kaynaklanıyormuş. Bu vitaminler hormon dengemiz için oldukça önemli olanlardan. Saçımızın ve tırnağımızın sağlıklı uzaması için B1 ve B2 Vitaminleri tüketmeliyiz. B1 Vitamini için; pancar, fasulye, ıspanak, fındık ve esmer pirinç, B2 Vitamini için ise süt ve süt ürünleri, tahıllı ekmek ve badem tüketebilirsiniz.

Çok erken yaşlarda beyazlamaya başlayan saçlar için bu süreç nasıl yavaşlatılır?

SA2

Biotin, pigmentinin korunmasına yardımcı bir etmendir. Balık, lahana, marul, domates ve greyfurtta oldukça yüksek miktarda bulunan bu etken madde ile beyazlama sürecini kısaltmak sizin elinizde hanımlar!

Kolay kopan saçlara çözüm nedir?

Saç sağlığınızı korumak ya da yeniden kazanmak için en iyi dostunuz hiç şüphesiz ki vitaminler ve mineraller olacak. Demir eksikliği de saç probleminin başlıca sebebi olabilir. Çünkü demir,  kana kırmızı rengini veren hemoglobin için gerekli olan oksijen ve karbondioksiti hücre içine ve hücre dışına taşır. Yani hücrelerinizin kendini yenileyebilmesi ve beslenmesi için demir en önemli faktördür. Kuru meyveler özellikle kuru üzüm, kuru erik bunun yanı sıra pekmez ve fıstıkta demir açısından oldukça zengindir.

SA3

SAÇLAR İÇİN EN FAYDALI 10 BESİN…

1.BADEM: Bol miktarda çinko içeren badem, saçınızın hızlı uzamasına destek olur.

2.YUMURTA: Saçınızın için gerekli olan biotini içerir. Ayrıca B12 Vitamini açısından da zengin bir besin olan yumurta, içerdiği çinko ile birlikte sağlıklı saçların en önemli yardımcılarından biridir.

3.BAKLAGİLLER: Demir, çinko ve biotin açısından çok zengin olan baklagillerden haftada iki kez tüketmeniz, saçlarınızın gücünü kaybetmeden sağlıklı uzamasına yardımcı olur.

4.KETEN TOHUMU: Bitkisel kaynaklı Omega 3 açısından çok zengin bir kaynak olan keten tohumu, günde bir ya da iki yemek kaşığında toz halinde tüketerek saçlarınıza destek olabilirsiniz.

5.SÜT, PEYNİR, YOĞURT: Saç için gerekli olan hayvansal proteinleri ve kalsiyumu içerirler.

6.KURU ÜZÜM: Demir bakımından en zengin olan kuru meyvedir.

7.SU: Tüm vücut hücrelerimiz gibi saçımızın da suya büyük oranda ihtiyacı vardır ve saçımızın sahip olduğu nemini koruyabilmesi için günde 8 bardak su tüketmek gerekir.

8.TAHILLAR: B Vitamini açısından zengin olan yulaf, buğday, mısır ve pirinç bol miktarda demir ve çinko içerirler.

9.KOYU YEŞİL YAPRAKLI SEBZELER: A ve C Vitaminleri, kalsiyum ve demir mineralleri sayesinde saç için oldukça yararlıdırlar.

10.ET, TAVUK VE BALIK: En güçlü protein kaynakları olan bu hayvansal ürünler, saç dokusunun güçlü olmasına, kopmamasına, kırılmamasına ve kendini onarabilmesine yardımcı olacak proteini barındırırlar. 

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)
Ece

Yorum eklemek için giriş yapın
yukarı çık
  1. Yeni
  2. Yorumlar
KERATİN BAKIMI VE BREZİLYA FÖNÜ
SAÇLARIMIZ İÇİN KALICI BİR YÖNTEM
SAÇ TÜYÜ TRENDİ BAŞLADI! RENGARENK SAÇ TÜYLERİ İLE HERKESİ KISKANDIRIN!
ARGAN YAĞI VE BİTKİSEL BİR EL KREMİ ÖNERİSİ
SAÇ BAKIMI VE UZUN SÜRELİ SAÇ ŞEKİLLENDİRME
EN ÖZEL GÜNÜNÜZDE PORSELEN MAKYAJLA EN GÜZEL SİZ OLUN
ARGAN YAĞI BAKIMI İLE MÜKEMMEL SAÇLAR
PORSELEN MAKYAJ İLE KUSURSUZ CİLTLER
CİLDİNİZDE PORSELENİN IŞILTISI OLSUN
PORSELEN MAKYAJ HAKKINDA FARKLI DÜŞÜNCELER
KUSURSUZ BİR CİLT İÇİN PORSELEN MAKYAJ
ÜNLÜLERİN GÜZELLİK SIRRI: ARGAN YAĞI
KERATİN BAKIMI İLE BREZİLYA FÖNÜ
KALICI FÖNLE YILIN YARISI FÖNLÜ SAÇLARA SAHİP OLUN
PORSELEN PUDRA VE PUDRA TONLARI