Menu
Tablet menu

Kendimize Uygun Parfümü Nasıl Seçebiliriz?

kendimize-uygun-parfumu-nasil-seceblirizSiz de benim gibi, parfümlerin büyüleyici kokularına, kendinizi kolay kaptırabiliyorsanız, bir parfüm reyonuna girdiğiniz de "o mu bu mu?" diye arasında kararsız kalanlardansanız eğer o zaman şunu bilin ki çok yanlış yapıyorsunuz.

Kendimize uygun parfüm seçmek hiç de sanıldığı gibi kolay bir iş değildir. Herkesin tenine ve kişiliğine uygun bir parfümü mutlaka vardır.

Öncelikle kullanacağınız parfüm kişiliğinize, teninize ve size hitap etmelidir. Parfümünüz sizi ve içinizdeki ışıltıyı yansıtabilmelidir. İçinizdeki ışıltı ve enerjinizle bir bütünü tamamlamalıdır.

Öncelikle parfüm test etmek istediğimizde, günün ilk saatlerini değil daha çok akşam saatlerini tercih etmeliyiz. Zira akşam saatleri koku alma duyumuzun en çok keskin olduğu saatlerdir. Güne uyandığımız ilk saatlerde koku alma duyumuz çok açık olmayabilir.

Günün sabah ve öğle saatleri arası özellikle 8-11 arası güne yaptığınız başlangıç yeni olduğu için beyin algılarımız çok belirginleşmemiş olduğundan, doğru bir tespitte bulunmak zordur. Ayrıca yenilen yemeklerden sonra parfümünüzü seçerken çok zorlanacağınız için daha kesin bir cevap bulmak için öğünlerden önce seçmek daha uygun olur. Çok önemli olan diğer bir nokta da parfümümüzü seçmeye gitmeden evvel de yediklerimizdir. Acı, baharatlı ya da yağlı yiyecekler vücudumuzun dokusun da ister istemez farklılık yaratacağından teninizle buluştuğunda parfümün kokusunda da sizi yanlış yönlendirebilir.

Parfümünüzü seçerken sabit fikirli olmamak da önemli örneğin bu hafta yeni vitrine görücüye çıkan bir parfüm ile 10 yâda 20 yıllık bir parfüm arasında hiçbir şekilde farkın olmaması gerekir. Eğer aradığınız parfüm yeni çıkan bir parfümse ve tam da sizi yansıtıyorsa eski veya yeni bunun hiçbir önemi olmaması gerek. Önemli olan sizi yansıtması ve unutmamalı ki bazı parfümler vardır ki 40 yıl bile geçse modası hiç geçmez.

Parfümümüzü asla kutusuna veya şişesine bakıp seçmemek de ayrıca önemli bir nokta, çünkü artık üreticiler yaptıkları ürünleri daha cazip göstermek, al benisini kazandırmak için türlü, türlü şekillerde şişelerde ürünlerini sergilemeye başladılar. Bu konu da gerçekten sınır tanımaz oldular diyebiliriz. Hayvan figürlerinden, kalplisine, çiçek şeklinde olanından geometrik şekillilerine kadar ve bombeli, yassı düz aklınıza gelebilecek her şekil hemen, hemen vardır hatta meyve şeklini alanlar bile var.

Şimdi sıralamak gerekirse nasıl seçeceğiz parfümümüzü diye öncelikli olarak;

1-Seçtiğimiz parfümü test ederken bileğimizin iç kısmına parfümü bir ya da iki defa sıkın, bu arada kolunuz bileğinizden dirseğinize kadar sıyırmanız da önemli üzerinize kıyafetinize işleyen bir parfüm kokuyu net almanızı engeller, gün boyu kolunuza sinen koku ve moleküller parfümün kokusunda değişiklik yapabilir, eğer kolsuz bir kıyafet giydiyseniz o zaman da bileğinizden dirseğinize kadar alkolsüz, kokusuz nemli bir bez yâda mendil, peçete vs. ile kolunuzu temizlemeniz deneme öncesinde son derece önemlidir.

2-Bileğinize de kokuyu sıktığınızda en az bir yâda iki dakika beklemeden koklamayın. İlk anlarda sıkılan parfümün alkol düzeyi yüksek olacağından sizi koku hakkında yanıltabilir. En iyi sonucu almak isterseniz kokuyu bir saat sonra test etmek en doğru sonucu verir size.

3-Parfümünüzü hani saat dilimine göre ve hangi kıyafetlerle kullanacağınız da önemli olduğundan, bu ayrıntılara dikkat etmeniz o kıyafetlerle o saatlerde denemeniz de önemli bir nokta.

4- Parfüm seçmeye gittiğinizde en fazla üç parfüm denemelisiniz. Deneyeceğiniz her koku burnunuzun koku algılamasını kademe kademe düşüreceğinizden, çok fazla koku denememek da ayrıca önemli nokta. Ama vereceğiniz en az iki saatlik bir ara tekrar koku algılama seviyenizi yükseltecektir.

5- Çevrenizde duyumsadığınız ilginizi çeken, çok beğendiğiniz bir kokuyu asla kendinizde denemeden almayın herkesin teni, kişiliği farklı olduğu için sizde de aynı şekilde kokmayacaktır büyük ihtimal.

Ve en önemlisi parfüm seçmeye giderken yanınızda sizi çok iyi tanıyan ve fikirlerine çok değer verdiğiniz birinin yanınızda olması, denediğiniz parfümün size yakışıp yakışmadığı ve dışarıdan nasıl algılandığı hakkında size fikirler vererek büyük yardımı olacaktır

Öğeyi Oyla
(0 oy)
Yorum eklemek için giriş yapın
yukarı çık
  1. Yeni
  2. Yorumlar
KERATİN BAKIMI VE BREZİLYA FÖNÜ
SAÇLARIMIZ İÇİN KALICI BİR YÖNTEM
SAÇ TÜYÜ TRENDİ BAŞLADI! RENGARENK SAÇ TÜYLERİ İLE HERKESİ KISKANDIRIN!
ARGAN YAĞI VE BİTKİSEL BİR EL KREMİ ÖNERİSİ
SAÇ BAKIMI VE UZUN SÜRELİ SAÇ ŞEKİLLENDİRME
EN ÖZEL GÜNÜNÜZDE PORSELEN MAKYAJLA EN GÜZEL SİZ OLUN
ARGAN YAĞI BAKIMI İLE MÜKEMMEL SAÇLAR
PORSELEN MAKYAJ İLE KUSURSUZ CİLTLER
CİLDİNİZDE PORSELENİN IŞILTISI OLSUN
PORSELEN MAKYAJ HAKKINDA FARKLI DÜŞÜNCELER
KUSURSUZ BİR CİLT İÇİN PORSELEN MAKYAJ
ÜNLÜLERİN GÜZELLİK SIRRI: ARGAN YAĞI
KERATİN BAKIMI İLE BREZİLYA FÖNÜ
KALICI FÖNLE YILIN YARISI FÖNLÜ SAÇLARA SAHİP OLUN
PORSELEN PUDRA VE PUDRA TONLARI