Menu
Tablet menu

Moda Tasarımcılığı

moda-tasarimciligiModa Tasarımcılığı hiç kuşkusuz ki ülkemizde ve dünyada sürekli yükselme eğilimde olan ve her geçen gün gençler tarafından tercih edilen bölümler sıralamasında üst sıralara doğru yükselen gözde mesleklerden bir tanesidir.

Özellikle Türk modacılarının dünyanın saygın moda merkezlerinde yaptığı tanıtım ve defilelerin başarılı olması, Türk tekstil sektörünün öncüsü olan büyük markaların dünya modasında söz sahibi hale gelmesinden sonra Moda Tasarımcılığı geleceğin mesleklerinden birisi haline geldi diyebiliriz. Moda artık hayatımızın parçası haline geldi. Bilgisayarınızdaki bir programın arayüzünden tutun da bir restaurantın iç dizaynını oluşturan detaylara hatta bir kitabın kapağındaki renklere kadar moda adeta çevremizi saran bir anafora dönüştü. Dünya gün geçtikçe gelişiyor ve eğilimler de büyük bir hızla değişiyor. İşte bu değişimin bir parçası olmak istiyor ve eğilimleri yönlendirebilecek yeteneği kendinizde görüyorsanız, Moda Tasarımcılığı tam size göre bir meslek. Peki nedir bu Moda tasarımcılığı? Sizler için bu konuda yaptığım teknik bir araştırmayı ve farklı kaynaklardan derlediğim bir yazıyı paylaşmak istiyorum.

 

Moda Tasarımcısı

Toplumun güncel eğilimlerini bilen ve gelcekte oluşabilecek eğilimlerini yönlendirebilen, Eğilimleri sentezleyerek kıyafetlere ve aksesuarlara yeni bir biçim kazandırabilen ve yarattığı yeni biçimlerle toplumunda moda algısı yaratabilen kıyafetlerin taslağını yapan, çizen ve bu kıyafetlerin ilk prototipini oluşturabilen kişilere Moda Tasarımcısı diyoruz.

 

Moda Tasarımcısının Fonksiyonları

Moda tasarımcılarının görevlerini üç ana başlık halinde inceleyebiliriz

 1. Taslak hazırlama
 2. Üretilecek olan kıyafet için elverişli ve uygun malzemeyi seçme ve ilk prototipi hazırlayıp katalog halinde sunuma hazırlama
 3. Pazarlama  ve piyasa tekniklerine uygun bir şekilde sunum yapma

Yukarıda saydığımız ana görevlerin yanında moda tasarımcısı aynı zamanda

 1. Yaratacağı kıyafetle ilgili ilk çizim şemasını oluşturur
 2. Yaratacağı kıyafetin makine teknolijisiyle uygulanabilirliğini denetler
 3. Kıyafetin özgün tasarımı için edinebileceği maksimum bilgiyi edinir
 4. Gerekli materyalleri kullanarak yaratacağı kıyafetin teknik ve sanatsal çizimini yapar ve sunuma hazırlar
 5. Yarattığı tasarıyı bilgisayar ve makineler yardımıyla kalıp haline getirir
 6. Kıyafet için en uygun malzemeyi araştırır (deri, polyester, kauçuk, kumaş vs.)
 7. Kıyafet için harcanacak maksimum malzeme miktarı için analiz yaparak tüketeceği malzemenin hesabını sayısal verilerle sunar
 8. İlk deneme ürünün üretimini yapar
 9. Farklı yaş gruplarını ya da beğenileri düşünürek yarattığı tasarımları çeşitlendirir
 10. Dünyada değişimleri ve trendleri analiz ederek ürününe eklenebilecek özellikleri saptar
 11. Modayı takip eder. Moda sanatını icra ederken satış ve pazarlama tekniklerini kullanarak yarattığı ürünü belirli bir strateji çerçevesinde tüketiciye ulaştırır

 

Moda Tasarımcısının Kullandığı Araç Gereç Ve Materyaller

 1. Desen kalemleri ve aydınger
 2. Farklı çalışmalar için masalar ( Çizim masası, atölye masası, tasarım masası vs.)
 3. Farklı türden kesim aletleri ( mukavva makası, kağıt makası, maket bıçağı)
 4. Tekstil cihazları (overlok makinesi, kesim cihazı, kalıp ütü basma makinesi)
 5. Ana malzeme ve kumaşlar (polyester, deri, kumaş vs.)
 6. Dikiş materyalleri, boya ve ölçü aletleri
 7. Tanıtım ve sunum için katalog ve çerçeve araç gereçleri

 

Moda Tasarımcılığının Gerektirdiği Özellikler

Moda tasarımcılarının modaya ilgi duyan, toplumun yönelimlerini önceden tahmin edebilen, yaratıcılık gerektiren konularda başarılı, yeniliklerden faydalanarak kıyafet ve aksesuar tasarımı yapabilen, teorik olarak zihninde tasarladığı bir objeyi yaratma kabiliyetine sahip, çizim konusunda estetik algısını yansıtabilen, detayları farkedebilen, renk uyumu konusunda bilgili ve iletişim gücü yüksek kişiler olmaları gerekir.

 

Moda Tasarımcılarının Çalışma Ortamları Ve Koşulları

Moda tasarımcıları genellikle bir çok farklı işi bir arada yapabilecekleri geniş ve kapalı stüdyolarda çalışırlar. Kıyafetin oluşum aşamalarının hepsinde bulundukları için bazen gürültülü makine ortamlarında veya kesif kokuların olduğu (deri, kauçuk vs) ortamlarda bulunmak zorunda kalabilirler. Taslak hazırlarken ve kalıp dökerken eğilmeler ve vücut esnekliği gerektiren hareketlerde bulunduklarından boyun ve eklem ağrıları yaşayabilirler. Dünyanın farklı yerlerindeki eğilimleri ve trendleri takip etme amaçlı seyahetlere çıkar ve bilgi toplarlar. Çalışma ortamlarında farklı meslek gruplarından insanlarla iletişim kurarlar (makineciler, kalıp ustaları, işçiler, meslektaşlar)

 

Moda Tasarımcılarının Çalışma Ve İş Alanları

Moda Tasarımı veya Moda ve Tekstil Tasarımı bölümlerinden  mezun olan genç modacılar, hazır giyim ve sipariş giyim, giyim aksesuarı konusunda hizmet veren  firmalarda  (tekstil, deri, triko...), model tasarımı, kalıp hazırlama, üretim, pazarlama ve kalite kontrol ünitelerinde çalışma şansına sahiptirler, Ar-Ge(araştırma-geliştirme) birimlerinde görev alabilirler.. Yine bazı tekstil firmalarında endüstriyel tasarım, tekstil tasarım, grafik tasarımcısı olarak da hizmet verebilirler. Moda ülkemizde yakından takip edilse de moda tasarımcılığı henüz emekleme dönemini yaşamaktadır. Dünyaca tanınan Moda tasarımcılarımız olsa da bir çoğu yurt dışında görev yapmakta ve yabancı firmalarla çalışmaktadır. Ülkemizde moda Tasarımcılığının henüz emekleme döneminde olması markalaşma sürecinde olan tekstil işletmesi sayısının azlığından kaynaklanmaktadır. Ancak özellikle hammadde konusunda sorunsuz olan Türk tesktil firmaları günden güne gelişme göstermektedir. Bu durum moda tasarımı ve moda tasarımcılığı konusunda uzmanlaşmış kişiler için bir fırsat niteliği taşımaktadır.

İlk çağdan beri yani insanoğlu ilk kaplanı ya da mamutu avlayıp üzerine derisini giydiğinden beri insanlar giysilerini ve aksesuarlarını üzerlerine yakıştırmak için uğraşmışlardır. Görünen o ki bu çok uzun yıllar hatta yüzyıllar boyunca da böyle devam edecektir. Özellikle günümüz tüketim toplumunda eğilimlerin hızla değişmesi, tekstil ve moda konusunda bilgili ve üretici genç beyinlere ihtiyacın gün geçtikçe artmasına yol açmaktadır. Eğer yaratıcı bir zekanız olduğunu düşünüyorsanız ve modayı yakından takip ediyorsanız Moda Tasarımcılığı tam size göre.

Öğeyi Oyla
(5 oy)
Yorum eklemek için giriş yapın
yukarı çık
 1. Yeni
 2. Yorumlar
KERATİN BAKIMI VE BREZİLYA FÖNÜ
SAÇLARIMIZ İÇİN KALICI BİR YÖNTEM
SAÇ TÜYÜ TRENDİ BAŞLADI! RENGARENK SAÇ TÜYLERİ İLE HERKESİ KISKANDIRIN!
ARGAN YAĞI VE BİTKİSEL BİR EL KREMİ ÖNERİSİ
SAÇ BAKIMI VE UZUN SÜRELİ SAÇ ŞEKİLLENDİRME
EN ÖZEL GÜNÜNÜZDE PORSELEN MAKYAJLA EN GÜZEL SİZ OLUN
ARGAN YAĞI BAKIMI İLE MÜKEMMEL SAÇLAR
PORSELEN MAKYAJ İLE KUSURSUZ CİLTLER
CİLDİNİZDE PORSELENİN IŞILTISI OLSUN
PORSELEN MAKYAJ HAKKINDA FARKLI DÜŞÜNCELER
KUSURSUZ BİR CİLT İÇİN PORSELEN MAKYAJ
ÜNLÜLERİN GÜZELLİK SIRRI: ARGAN YAĞI
KERATİN BAKIMI İLE BREZİLYA FÖNÜ
KALICI FÖNLE YILIN YARISI FÖNLÜ SAÇLARA SAHİP OLUN
PORSELEN PUDRA VE PUDRA TONLARI