Menu
Tablet menu

Modaya Sihirli Dokunuşlar

modaya-sihirli-dokunuslarBu isimler gerek kreatif yönleri, gerek kabiliyetleri gerekse pazarlama dehaları sayesinde tasarımcılık yaptıkları markalara yeniden hayat verip, ikinci baharlarını yaşattılar. Mulberry, Céline ve Chloé gibi dünyaca ünlü markalar bu isimleri yakından tanıyalım.

Mulberry- Emma Hill

sih3

Emma Hill

Wimbledon Sanat Okulu’ndan 1989 yılında mezun olan Hill, 1992 yılında moda için çalışmaya başlayan genç bir tasarımcı… 1992- 1994 yılları arasında Burberry’nin aksesuar tasarımını yapan Hill, 1994 yılında Londra’dan ayrılıp Liz Claiborne markasının tasarımcılığını yapmak üzere New York’a yerleşir. 3 yıl Claiborne markası adına çalıştıktan sonra 1997 yılında Marks & Spencer markasının trend tahmin takımına katılır aynı zamanda da markanın aksesuar tasarımını yapar. Marks & Spencer için geçen üç yılın ardından 2000 yılında Marc Jacobs ailesine katılan Hill, 2002 yılında GAP için çalışmaya başlar. 2006 yılında Chloé markasından aldığı teklifle Paris’e taşınan tasarımcı 2008 yılında Mulberry’nin kreatif direktörlüğüne getirilir.

sih1

New York’ta aksesuar tasarımı yaparak geçirdiği 13 yılın ardından Şubat 2008’de Mulberry markası adına baş tasarımcı olarak çalışmaya başlayan Hill, markanın kendisine özgü klasik, İngiliz havasına sahip çizgilerini biraz pazara olan hâkimiyeti ve zekâsı birazda modaya bakış açısıyla kısa zaman içerisinde markaya tamamıyla farklı bir yüz kazandırdı.

sih2

Mulberry, Alexa Çanta Fiyatı 990 Euro

Emma Hill’in en çok dikkat çeken ve üzerinde konuşulan başarısı ise hiç şüphesiz ki “Elkington Modeli” çantasını Alexa Chung’ın kullanıyor olmasından esinlenerek bu çantayı “Alexa” adıyla piyasaya sürmesi oldu denilebilir. Hill’in Alexa çantasından önce tam da “it-girl, it-bag” döneminin bittiği düşünülen bir dönemde yalnızca İngiltere’de haftada 500 tane Alexa model Mulberry çanta satılmaya başlanmasını sağlayan Hill, bunun yanı sıra her sezon değişen, farklı ve kendine özgü desenleri, kadınsı elbiseleri ve aksesuarları ile de Mulberry’i yalnızca 3 yılda herkesin imrenerek baktığı bir marka haline getirdi.

sih4

Emma Hill ise kendi tasarımlarını giyen Mulberry Kadını’nı “Eğlenceli, baş döndüren, şık ve cesur” olarak tanımlıyor. “Gri Bahçeler” filminden esinlenerek hazırladığı 2012 İlkbahar Yaz Koleksiyonu da kesinlikle Hill’in Mulberry Kadını üzerindeki tüm sözcüklerini tanımlar cinsten… Neon renkler ile buluşan orman desenleri, uzayıp giden hanım hanımcık etek boyları, şık ve asil görüntüleriyle oldukça mütevazı ancak bir o kadar da havalı İngiliz kadını imajı Hill’in imzasıyla yeni sezonda da yeni bir boyut kazanmış durumda…

Céline- Phoebe Philo

sih5

Phoebe Philo

1973, Paris doğumlu İngiliz tasarımcı Philo, 1996 yılında Central Saint Martins’ten mezun olduktan 1 yıl sonra Stella McCartney ile beraber Chloé markası adına tasarım asistanı olarak çalışmaya başlar ve 2001 yılında Chloé’un baş tasarımcılığına getirilir. Chloé adına yaptığı tasarımlar ile moda dünyasında kendine önemli bir yer edinen Philo, 1960- 1970’li yılların Karl Lagerfeld’i olarak anılmaya başlar.

sih6

Moda dünyasında geçtiğimiz 10 yıl içerisinde görülen aşırılıkların aksine bugün daha minimal çizgiler altında, daha sade ve şık parçalar giyebiliyorsak bunun sebebi Philo’dur. Chloé adı altında geçen başarılı yılların ardından markayı bugün Chloé ismiyle özdeşleşen nesneleri kazandıran Philo, ailesiyle daha fazla zaman geçirmek istediğini gerekçe göstererek Chloé’den ayrılmış ve Londra’ya yerleşmiştir.

sih7

Londra’ya yerleşmesinin ardından Céline markasına adına çalışmaya başlayan Philo, markanın baş tasarımcılığına geldiği günlerde; “Moda dünyasının en fazla gelecek vaat eden markalarından birine adım atmak benim adıma oldukça heyecan verici bir olay. Stüdyoya tekrar girmek ve markayı atağa kaldıracak tasarımlar yapmak için sabırsızlanıyorum.” Diyen Philo, kısa zaman içerisinde söylediğini yapmış ve Céline markasının sektör içerisindeki yerini sağlamlaştırmıştır.

sih8

Tıpkı onu bugünlere getiren Stella McCartney gibi vejetaryen olan ve tasarımlarında asla kürk ve deri kullanmayan Philo, kısa süre içinde Céline markasının deri kullanımıyla tanınan parçaları, çantaları kaldırmış. Kıyafetlerde minimalizmi benimsemiş çantalarda ise klasik minik kutu çantaları yeniden piyasaya sunarak bu amacına ulaşmıştır.

sih9

Ayakları yere sıkı sıkıya basan, şık ve sade kadın görünümünü her daim giyilebilir kıyafetleriyle destekleyen Philo, markaya adım attığı 4 sezon öncesinde; “Céline markası adına tasarlayacaklarım moda ve trend kavramından uzakta olacak. Çünkü ben daha çok parçalara ve stile odaklanacağım.” Sözleriyle Céline kadınının yeni imajının sinyallerini vermişti. Geçtiğimiz sezon denizci ceketleriyle çok konuşulan marka, Phoebe Philo sayesinde bu sezonda grafik desenleri ve klasik renklerdeki tunikleri, etek- ceket- pantolon takımlarıyla yaz koleksiyonuyla da moda dünyasında yine kendinden çok bahsettirecekmiş gibi görünüyor.

Chloé- Clare Waight Keller

sih11

Clare Waight Keller

Haziran 2011’de Hannah MacGibbon’un Chloé’den ayrılmasının ardından MacGibbon’un yerine getirilen Keller, Gucci’den Tom Ford’a Ralph Lauren’den Calvin Klein’a kadar birçok marka için çalışıp, adını duyuran genç bir tasarımcı… Pringle Of Scotland markasının baş tasarımcısı olarak 5 yıl çalışıp, markayı hayata döndüren Keller, markadan istifa etmiş ve Chloé’da MacGibbon’un yerini almıştır.

sih12

Kariyerine Calvin Klein’de çalışarak başlayan tasarımcı için “Yetenekleri, İngiliz zarafetiyle yoğrulmuş genlerini Fransız asaletiyle harmanlanmış.” Deniyor. Chloé ise tüm bu özellikleri bu aralar Keller ile kendi bünyesi altında topluyor. Phoebe Philo’nun istifası ardından düşüş yaşanması beklenen marka, Keller sayesinde yeniden özüne dönerek bu aralar en başarılı dönemlerinden birini yaşıyor.

sih13

Keller ise “Benim için kadınlara kendilerini iyi hissettirmek çok önemli bir olgu. Seksapel ve özgüven ancak kendinizi içerisinde rahat hissettiğiniz kıyafetler ile mümkün kılınır. Mimariye benzeyen tasarımlar içerisinde değil.” Olarak açıklıyor kendi moda olgusunu.

sih15

Keller’ın Chloé adına tasarladığı 2012 İlkbahar Yaz Koleksiyonu’na baktığımızda ise balerinlere benzeyen siluetleri ve kendilerine has özellikleri ile buram buram romantizm kokan bir Chloé kadını çıkıyor karşımıza. Son günlerde moda dünyasında MacGibbon’un ayrılığından sonra Chloé Keller ile kendini toparlayamadı söylentileri çıksa da karşımıza, tasarımcının 1 yılda bile markayı getirdiği nokta göz ardı edilemez. 

Öğeyi Oyla
(0 oy)
Ece

Yorum eklemek için giriş yapın
yukarı çık
  1. Yeni
  2. Yorumlar
KERATİN BAKIMI VE BREZİLYA FÖNÜ
SAÇLARIMIZ İÇİN KALICI BİR YÖNTEM
SAÇ TÜYÜ TRENDİ BAŞLADI! RENGARENK SAÇ TÜYLERİ İLE HERKESİ KISKANDIRIN!
ARGAN YAĞI VE BİTKİSEL BİR EL KREMİ ÖNERİSİ
SAÇ BAKIMI VE UZUN SÜRELİ SAÇ ŞEKİLLENDİRME
EN ÖZEL GÜNÜNÜZDE PORSELEN MAKYAJLA EN GÜZEL SİZ OLUN
ARGAN YAĞI BAKIMI İLE MÜKEMMEL SAÇLAR
PORSELEN MAKYAJ İLE KUSURSUZ CİLTLER
CİLDİNİZDE PORSELENİN IŞILTISI OLSUN
PORSELEN MAKYAJ HAKKINDA FARKLI DÜŞÜNCELER
KUSURSUZ BİR CİLT İÇİN PORSELEN MAKYAJ
ÜNLÜLERİN GÜZELLİK SIRRI: ARGAN YAĞI
KERATİN BAKIMI İLE BREZİLYA FÖNÜ
KALICI FÖNLE YILIN YARISI FÖNLÜ SAÇLARA SAHİP OLUN
PORSELEN PUDRA VE PUDRA TONLARI