Menu
Tablet menu

Barok Dönem Trendi

barok-donem-trendi

Önümüzdeki sezonda gizemli bir sarayın kapılarını sonuna dek açmaya hazır olun. Bu sarayın kahramanları krallar, kraliçeler iken bize de bu trendin işlemeleri, kadifeleri ve brokarın görkemiyle kendi moda krallığımızı ilan etmek kalıyor.

 

BAROK DÖNEM

bar

Dolce&Gabbana

bar1

Dolce&Gabbana

Sezonun belki de en ilgi çeken eğilimlerinin başını çekiyor “krallık stili”… 17. Yüzyılın barok tarzı yaşadığımız günün gösteriş, yanılsama ve teatral yaklaşımıyla buluşuyor ve karşımıza 21. Yüzyılın modern saraylısı çıkıyor. Barok dönemindeki sanat;  mimarlık, müzik ve resim heykelin büyüleyici temaları altında birleştirilmesi amacı taşıyordu. Kraliyet ailesinden olanlar ve soylu kısım ellerinde bulundurdukları gücü şanlarına yaraşır bir biçimde daha da büyüleyici ve ihtişamlı gösterme eğilimindeydiler. Barok sarayları; havuzları, özel şekiller verilen ağaçları, devasa heykelleri ve resimleriyle görenleri etkisi altına alacak şekilde tasarlanıyorlardı. Bunun yanı sıra ihtişamlı duvar ve tavan işlemeleri, Tanrı ve mitoloji temalı resimler bu saraylarda yaşayan insanların şanının ve ihtişamının sanata yansıması gibiydi. Süs, gösteriş ve ihtişam yaşamın her alanı gibi kıyafetlere de yansımıştı. Zengin etekler, geniş kenarlı büyük şapkalar, uzun peruklar kullanılmaya başlanmıştı.

 

BAROK MODASI

bar2

Ayakkabı, Balmain

Tüm bu nedenlerden dolayı barok kelimesini ilk duyduğumuzda aklımıza varak süslemeler, kendi içerisinde uyumlu olsa bile zıt desenler, opera binalar ve uzun peruklar geliyor. İşte o döneme ait görsellik yeni sezonda tasarımcılara da ilham perisi oldu. Dolce & Gabbana’nın Milano Moda Haftası’nda görücüye çıkardığı 2012 2013 Sonbahar Kış koleksiyonu izleyenleri barok döneme doğru bir yolculuğa çıkartıyordu. Dolce Gabbana podyumu altın yaldızlı aynalar ve görkemli avizelerle süslenmişti. Defileyi izleyenler kendini Medici Ailesi ile bir araya gelmişçesine hissettirilmek istenmişti sanki. Fonda ise barok döneme ait opera sesleri duyuluyordu. Kadifenin ağırlıkta olduğu, bolca süslenmiş ve hareket katılmış tasarımlar İtalyan bazilikalarını anımsatan bir tema için sunuluyordu. Dolce Gabbana defilesinin hemen ardında korseli elbiseler, ipek brokarlar ve işlemelerle barok modası tüm moda başkentlerini etkisi altına aldı. Bizler modern zamanın üstesinden gelmeye çalışırken Aquilano Rimondi, Versace, Roberto Cavalli, Chanel, Louis Vuitton ve Erdem gibi birçok modaevi birbiri ardına gizemli sarayların kapılarını araladılar.

bar6

Elbise, Dilek Hanif Couture Koleksiyonu

STİL İKONUMUZ PRENSESLER

bar3

Chanel

bar4

Ayakkabı, Charlotte Olympia

Tasarımcılar kraliyet ailelerine ve soyluluğa olan bu hayranlığın şifresini çözmüş olmalılar ki barok dönemi günümüze uygun bir şekilde tasarlayarak bizlere sundular. Hatta Chanel ve Dior Fransa Krallığı’na da birkaç gönderme yapmaktan geri kalmadılar ve modern çağda monarşinin simgesi olan Versailles Sarayı’nı dekor olarak kullandılar.

bar5

Elbiseler, Dilek Hanif Couture Koleksiyonu

bar7

Kolye, Lanvin

Karl Lagerfeld’in de 2012 2013 defilesinin podyumu Versailles Sarayı’nın bahçesiydi. Dior da son reklam kampanyasının çekimlerinde bu mekânı arka plan olarak kullananlar arasındaydı.

bar8

Ayakkabı, Oscar de la Renta

bar9

Balmain

Kraliyet ailesi ve barok döneme yönetmenlerden de destek geldi. Marie Antoinette ile başlayan destek Kralın Konuşması ile devam etti. Hiç şüphemiz yok ki kraliyet ailesinin ve soyluların hayatına ışık tutulduğu bu filmlere yenileri de eklenecek. Hatta 2013’te Naomi Watts’ın canlandırdığı Lady Diana’nın hayat hikâyesini anlatan “Diana” isimli film bizlerle buluşmaya hazırlanıyor. Bunun yanı sıra çekimleri hala devam eden Monako Prensesi Grace Kelly’nin yaşamını konu alan filmi de büyük bir heyecanla bekliyoruz. Şu aralar ise film hakkında tek bildiğimiz şey Monako Prensi 3. Rainier ile evlenip sinema kariyerine ara veren Nicole Kidman’ı Grace Kelly rolünde göreceğimiz…

bar10

Balmain

İHTİŞAMLI SADELİK

bar11

Dolce Gabbana

Sezonun trendlerine ve modacıların hayal dünyasına kapılarak sizde kendinizi 15. Louis’in gözdesi Madame de Pompadour ya da Montespan Markizi gibi hissedebilirsiniz. Ancak bu işin sırrı tarihe damgasını vuran bu kadınların şatafatını yalınlaştırmaktan geçiyor.

bar12

Stella McCartney

Miuccia Prada, Stella McCartney ve Anna Wintour’un kızı Bea Schaffer daha şimdiden barok stilini kendi tarzlarına adapte ettiler. Tek yaptıkları ise şatafatlı sadelikti… Bu dengeyi tutturmak tahmin ettiğiniz kadar zor değil… Yapmanız gereken tek şey tek parçada gösterişli olan tercih edip diğerlerini sade tutmak…

bar13

Miuccia Prada

Barok trend istediğiniz gibi yön verip üzerinde oyunlar oynayabileceğiniz bir özgürlük alanı… Bu nedenle işlemelerin zenginliğinden, giysilerin üzerine konulan belli belirsiz taşlardan ve göz yanılsaması yaratan desenleri kullanmaktan çekinmemelisiniz. Burada önemli olan bu karmaşık gibi görünen şatafatlı parçaların dozunu iyi ayarlamak…

bar14

Balmain

Barok dönemden alıntılar taşıyan tek bir parça yardımıyla bile mükemmel bir görünüme sahip olabilirsiniz. Unutmayın Olivier Roustein bu sezon seksi Balmain kadınını, işlemelerle dolu pantolonu örgü trikoyla tamamlayarak bizlere sundu. Bunun yanı sıra barok etkiler taşıyan gösterişli bir aksesuar ile aynı havaya sahip barok bir elbise arasında seçim yapmanız gerekiyor. Kısaca barok akımının altın kuralını aklınızdan çıkarmayın: tek bir seferde birden fazla barok parçayı bir arada kullanmak yok! Yoksa parçaların ağırlığını arttırarak etkisini yok edebilirsiniz.

bar15

Clutch, Dolce Gabbana

Sezonun en gözde sözcüğü haline gelen barok, süslemeleri simgelese de günün her saatine kolaylıkla uyum sağlayabiliyor. Dolce Gabbana’nın Caracci tablolarını akıllara getiren clucth’ını ya da Lanvin kolyeyi günün her saatinde kullanabilmek mümkün… Versace koleksiyonunda yer alan üzeri haçlarla donatılmış tasarımla hem kraliyet üyesi biri gibi bir siluete bürünmeniz hem de gotik bir kadına dönüşmeniz oldukça rahat… Seçim sizin!

bar16

Çanta, Dolce Gabbana

Barok mimarisinde yer alan aynalarla yaratılan genişlik duygusu Marc Jacobs’un maskülen ancak bir o kadar göz alıcı pantolonlarına da ilham perisi olmuş gibi görünüyor. Oscar de la Renta’nın brokar çiçek desenli, otriş tüyü eklenmiş asil elbiseleri ise barok preppy siluetinin mottosu!

bar17

Roberto Cavalli

Görünen o ki barok dünyasında sınır yok, hayal gücünü kullanacak alan çok! Her türlü ruh haline hitap eden barok bir görünüm yaratmak sizin elinizde. Valentino ile sakin, Roberto Cavalli ile pop, Erdem ile özgürlük düşkünü bir barok kişiliğine dönüşebilirsiniz. Yani yeni sezonda barok trendi ile eğlenmeye hazırız.

ÇAĞDAŞ KRALİYET

bar18

Fendi

bar19

Fendi

Yeni sezon aksesuarları da barok trendinden istediklerini almış gibi görünüyorlar. Fendi markasının kanvas Ipad çantası bu trende getirilen modern yorumun en ihtişamlı örnekleri arasında ilk sıraya yerleşiyor.

bar20

Richelieu Ayakkabı

Topuklu “richelieu” ler ise sezonun en göz dolduran ayakkabı modellerinden…

bar21

Marc Jacobs

Peki, ya Marc Jacobs’un pembe metalik bilek botlarına ya da Manish Arora’nın tekno art modellerine ne demeli? Ne olursa olsun bu sezon barok trendinden bir parça ile parıldamanın tam zamanı… Zenginlik, lüks, süslemeler, varaklar, işlemeler ve ipekli kumaşlar Caravaggio, Rembrandt ve Vermeer’in göz alıcı tablolarından fırlayarak modern dünyanın moda tutkusuna katıldılar. Nesiller sonra yeniden hayat bulup ultra modern bir şekilde bizlerle buluşan barok akımını çok seviyoruz!

Öğeyi Oyla
(0 oy)
Ece

Yorum eklemek için giriş yapın
yukarı çık
  1. Yeni
  2. Yorumlar
KERATİN BAKIMI VE BREZİLYA FÖNÜ
SAÇLARIMIZ İÇİN KALICI BİR YÖNTEM
SAÇ TÜYÜ TRENDİ BAŞLADI! RENGARENK SAÇ TÜYLERİ İLE HERKESİ KISKANDIRIN!
ARGAN YAĞI VE BİTKİSEL BİR EL KREMİ ÖNERİSİ
SAÇ BAKIMI VE UZUN SÜRELİ SAÇ ŞEKİLLENDİRME
EN ÖZEL GÜNÜNÜZDE PORSELEN MAKYAJLA EN GÜZEL SİZ OLUN
ARGAN YAĞI BAKIMI İLE MÜKEMMEL SAÇLAR
PORSELEN MAKYAJ İLE KUSURSUZ CİLTLER
CİLDİNİZDE PORSELENİN IŞILTISI OLSUN
PORSELEN MAKYAJ HAKKINDA FARKLI DÜŞÜNCELER
KUSURSUZ BİR CİLT İÇİN PORSELEN MAKYAJ
ÜNLÜLERİN GÜZELLİK SIRRI: ARGAN YAĞI
KERATİN BAKIMI İLE BREZİLYA FÖNÜ
KALICI FÖNLE YILIN YARISI FÖNLÜ SAÇLARA SAHİP OLUN
PORSELEN PUDRA VE PUDRA TONLARI