Menu
Tablet menu

PARİS YAZ MODASI - 1

paris-yaz-modasi
Şehrin nostaljik görünümünün altında, meydanlarında güneş ışıkları dans ederken Paris Couture haftasından 2013 İlkbahar Yaz kokuları oralardan burnumuza kadar geliyor. 2013 yazı için hazırlanan couture koleksiyonlarının özüne inmeden önce bir notu aktaralım size; ünlü tasarımcı Alexis Mabille, federasyon tarafından bu yıl resmi olarak couture koleksiyonu hazırlamaya hak kazandı.
chan
Chanel Haute Couture
1.Doğa Ananın Kucağında Bir Yaz
chan1
Christian Dior Couture
Christian Dior ve Valentino podyumlarıma kurulmuş yemyeşil bahçeler, Chanel’in hepimizin içine girmek isteyeceği derin ormanları başta olmak üzere Paris couture haftasının 2013 yazı için bizlere sunduğu en büyük tema kesinlikle; doğa… Dünyaca ünlü markaların yaz sezonu için ön plana çıkardığı tasarımlar genel anlamıyla tabiat anadan alıyor ilhamını. Christian Dior’un haute couture koleksiyonu hazırlanırken tasarımcı Raf Simons, Christian Dior’un kendi kaleminden kendi hayatını anlattığı kitabından ve Simons’un Mösyö Dior’a kendi bakış açısıyla oluşmuş. Dior’un tasarımcısı Raf Simons geçen yaz tailinde, güney İtalya’da bulunan Puglia’ya tatile giderken yanına Mösyö Dior’un otobiyografisini almış. Christian Dİor’un çevre düzenleme sanatına olan yoğun ilgisi ve Normandiya'da bulunan bahçesinde yazdığı hatıralar, tasarımcı Simons'a ailesiyle birlikte Belçika bahçelerinde geçirdiği eğlenceli zamanları anımsatmış. 
chan2
Christian Dior Couture
Christian Dior'un 2013 couture podyumu, yemyeşil ağaçlar ve çalılarla bezenmiş sahne tasarımıyla, davetlilerine görsel bir modu şovu sundu. Koleksiyonda yer alan kıyafetler rengarenk bir bahar buketini çağrıştırıyordu. Tasarımlara büyük bir ustalıkla nakış edilen üç boyutlu zambak, nergis, mimoza ve kadife çiçeklerinin ihtişamı  couture haftasında olduğu gerçiğine geri getirdi.
chan3
Valentino Couture
Tasarımcılar Maria Grazia Chiuri ve Pierpaolo Piccioli, 2013 yazı için Valentino couture koleksiyonu için ilham perisi Roma bahçeleriydi. "Aslına bakarsanız bahçeler ve renkleri hayatımızın vazgeçilmez bir parçası ve her bir kültürün kendine özgü donattığı alanlar var. Yalnızca estetik bakımdan değil daha bir hayat için..." diyor podyum temasının özünü açıklamayan Valentino tasarımcıları Chiuri ve Piccioli. Valentino koleksiyonunda nakış süresinin 850 saate kadar vardığı tasarımlar da bulunuyor. Kısacası Valentino'nun couture koleksiyonundaki tüm tasarımlar el emeği göz nuru... Piccoioli ise bu durumu; "Couture dendiğinde sihirli birşey insanların aklına gelmeli." diye açıklıyor.
chan4
Chanel Couture
Karl Lagerfeld ise couture büyüsünü yaz sezonunda tasarımlarını sunduğu Grand Palais'yi derin bir ormana için kullandı. Lagerfeld'in yaz koleksiyonu gerçek bir orman; dev ağaçlar, çalılar, çakıl taşlarıyla süslenmiş dar yollar... Lagerfeld, Almanya'da geçirdiği çocukluk dönemini podyuma yansıtmak istemiş. Lagerfeld ormanda doğmuş ve bu yüzden aklında 18. yüzyılın son yarısında Alman romantizminin merkezi olan Thuringian Ormanı'nın kuzeydoğusundaki Weimar'ın havasını yansıtmak istemiş. Chanel'in yeni couture koleksiyonundaki en büyük yenilik ise "çerçeveli omuzlar" yani omuzları saran kumaş şeritleri... Bu çerçeveli omuzların üzerleri ise elde işlenmiş plastik taç yaprakları ve gelincikler ile donatılmış. Defiledeki modellerin saçlarında ise tasarımcı Lagerfeld'in düşen yapraklardan esindiği tül ve tüylerden süpürge çalılar vardı.
2.Yeni Keşif, Pantolonlar...
chan6
Christian Dior Couture
Raf Simons'un Christian Dior'da işe başladıkdan sonra moda severlere sunduğu ilk koleksiyon 2012 kışı için hazırladığı couture koleksiyonuydu. Bu moda şovu enfes kesimli siyah bir pantolon ceket takımla açılış yapmıştı. Geçen yıl görücüye çıkan bu koleksiyon, pantolonun yaz sezonu couture haftasında yaptığı çıkarmanın da ilk adımı olmuştu. Pantolonun couture koleksiyonlarında yükselişe geçmesi, couture kıyafetleri içinde bulunduğu dar bir çerçeveden çıkartıp bugüne, şehre ve sokaklara dahil etme çabası olarak algılanıyor moda çevrelerince. Zira ünlü tasarımcı Raf Simons pantolonun bu yükselişini; "Couture fikri son yıllarda oldukça duraksamaya başlamıştı. Couture yalnızca kadınların uzaktan baktığı ya da fotoğraflarda görebileceğimiz birşey haline gelmişti. Oysa couture böyle bir olgu değil ve hala dimdik ayakta duruyor. Bu sebeplerden dolayı couture dinamik olmalı ve şehir hayatına ayak uydurabilmeli." . olarak açıklıyor. Ünlü moda yazarı da Suzy Menkes de yaptığı yorumlarda Simons'un bu görüşüne vurgulama yapıyor; "Moda hayatı yeni bir dönem yaşıyor son yıllarda. Dior couture evi, Raf Simons'un gelmesiyle Dior bulunduğu duruma dair önlemi alacak kişiyi buldu. " Diyor.
chan7
Atelier Versace Couture
Peki, moda dünyasındaki bu büyük değişime ayak uydurabilenler yaz sezonu adına podyuma neler bıraktı? Tasarımcı Donatella Versace, Atelier Versace 2013 bahar couture koleksiyonunu dore renkli bir takımla açtı ki sormayın! Bu yıl markanın Resort koleksiyonunda da takımlar görmüştük ancak bu kesim ve renk Versace için oldukça radikal bir tavır sergiliyordu. Çünkü kırmızı halıda kendini gösterme potansiyeli en yüksek markalardan biri olarak couture şovunu takımla açmak bambaşka bir duruş sergiliyordu. Moda severlerin beklentilerini ters yüz eden, heyecanı doruk noktaya çıkartan bir yanı vardı bu koleksiyonun.  Tam anlamıyla Donatella Versace izi taşıyan bir koleksiyon, parlak ve daha parlak!
chan8
Alexis Mabille Couture
chan9
Armani Prive
Pantolon ile açılan bir diğer moda şovu ise Alexis Mabille imzasını taşıyordu. Dantel ve tülün pudra rengi bir bluz ve üzerinde yürüdüğü podyumla aynı renkte toz pembe bir pantolon giyen model; izleyenlere pamuk helvayı çağrıştırıyordu. Pantolonla karşımıza çıkan bir başka marka ise Armani Prive oldu. Geçen seneki couture şovunda karşımıza çıkan maskülen duruş, yeni sezon içinde de korunmuştu. Elbette bu duruş çeyrek asırlık Power Suit'in yaratıcısı olan Giorgio Armani'nin yüksek klasına yakışıyordu.
3.Folklorik Desenler
chan11
Jean Paul Gaultier Couture
Jean Paul Gaultier'in podyumu moda yaşamı boyunca yalnızca kusursuz vücut hatlarına sahip modellerden oluşmadı hiç bir zaman. Her renkten, ırktan, cinsiyetten kadın ve erkeği yürüttü podyumlarında Gaultier. 2013 Yaz Haute Couture koleksiyonunda ise arka fonda Slumdog Milyoner filminin soundtracki Jai Ho izleyenlerin kulaklarına çalınırken podyumda dört küçük Hint kızı yürüyordu. Nerden mi çıktı bu küçük kızlar? Hemen söyleyelim Gaultier şovunun kapanış parçası olan gelinliğin hacimli eteklerinden elbette! Jean Paul Gaultier'in 2013 yazı için hazırladığı couture koleksiyonun ana teması ise Hindistandı. Farklı dokuların bir araya gelmesiyle oluşmuş çok katlı etekler, püskül detayına sahip süet sırt çantaları, dev boncuklu küpeler, kolları baştan aşağı saran kalın bileziklere kadar geniş bir yelpazede sunulan koleksiyonda etnik detaylar taşıyan daha neler yoktu ki?
chan13
Armani Prive Couture
"Farklı kültürlere kucak açmalıyız" sloganıyla yola çıkan Giorgio Armani modellerini podyuma fesle gönderdiği Armani Prive couture şovuyla tüm ilgileri üzerine topladı. Zira fesli modelleri podyuma çıkartmadan önce ilham aldığı nokta doğu kültürü olmuştu. Saten takımlara, folklorik desenli yelek ve aksesuarlar arkadaşlık ediyordu. Kırmızı, turuncu ve safran renkleri ise doğunun baharatlarını akıllara getiriyordu. Söz konusu fesler yepyeni bir forma kavuşturulmuş ve yepyeni bir hava kazanmıştı. Karşımıza yeni çıkan bir diğer aksesuar ise ceketlerin önünü kapamak için broş görevi gören kumaşla sarılmış pastonlardı.
chan12
Maison Martin Margiela Couture
Bir moda şovu düşünün tüm modellerin yüzü kumaşla kapanmış. İşte Maison Martin Margiela'nın mankenleri her sezon podyumda böyle yürüyor. Geçen sezonda yüzleri boncuk işlemeli kumaşlarla kapatılan modellerin gizemi bu sezonda da bizlerle beraber... Markada etnik ögeler, bahsi geçen Armani Prive ve Jean Paul Gaultier markalarındaki gibi koleksiyonun tümüne yayılmış biçimde değiller. Yalnızca detaylarda saklanıp kalmışlar.
 

Chanel Couture Spring/Summer 2013 | Paris Couture Fashion WeekÖğeyi Oyla
(1 Oyla)
Ece

Yorum eklemek için giriş yapın
yukarı çık
  1. Yeni
  2. Yorumlar
KERATİN BAKIMI VE BREZİLYA FÖNÜ
SAÇLARIMIZ İÇİN KALICI BİR YÖNTEM
SAÇ TÜYÜ TRENDİ BAŞLADI! RENGARENK SAÇ TÜYLERİ İLE HERKESİ KISKANDIRIN!
ARGAN YAĞI VE BİTKİSEL BİR EL KREMİ ÖNERİSİ
SAÇ BAKIMI VE UZUN SÜRELİ SAÇ ŞEKİLLENDİRME
EN ÖZEL GÜNÜNÜZDE PORSELEN MAKYAJLA EN GÜZEL SİZ OLUN
ARGAN YAĞI BAKIMI İLE MÜKEMMEL SAÇLAR
PORSELEN MAKYAJ İLE KUSURSUZ CİLTLER
CİLDİNİZDE PORSELENİN IŞILTISI OLSUN
PORSELEN MAKYAJ HAKKINDA FARKLI DÜŞÜNCELER
KUSURSUZ BİR CİLT İÇİN PORSELEN MAKYAJ
ÜNLÜLERİN GÜZELLİK SIRRI: ARGAN YAĞI
KERATİN BAKIMI İLE BREZİLYA FÖNÜ
KALICI FÖNLE YILIN YARISI FÖNLÜ SAÇLARA SAHİP OLUN
PORSELEN PUDRA VE PUDRA TONLARI