Menu
Tablet menu

Kedi Gözlerin Ardında: Eva Herzigova

Eva-Herzigova1990’lı yılların Marilyn Monroe’su olarak anılan Eva Herzigova, o dönemin en popüler mankenlerinden biriydi. Ancak o bu gösteriş içindeki dünyadan bir anda elini eteğini çekti ve annelik duygusunu bütünüyle yaşamak istedi. Bugün ise Herzigova tam 38 yaşında…

Ne yüz ne de fizik güzelliğinden hiçbir şey kaybetmeyen güzel modelin geri dönüşü ruhsal dünyasında büyük değişimlerden dolayı bambaşka oldu… Artık çok farklı bir Eva Herzigova var.

eva1

1992- 1993 yılları arasında Mango markasının katalog çekimleri sırasında Eva Herzigova…

10 Mart 1973 yılında madende çalışan işçi bir baba ve sekreter bir annenin kızı olarak Çekoslovakya’da dünyaya gelen Eva Herzigova, Kate Moss’un hâkimiyetindeki “sanal dünya” olarak nitelendirdiği, top modellerin herkes tarafından bilinen, hayatlarının neredeyse bir rock yıldızı kadar magazinleri meşgul ettiği bir dönemde başladı modelliğe… Ve henüz 16 yaşındaydı. Top model olmak için doğup büyüdüğü Çekoslovakya’yı geride bırakıp Paris’in yolunu tutan Herzigova daha sonra verdiği bir demeçte; “Çekoslovakya o zaman bana çok gri geliyordu. Oysaki Paris adeta bir peri masalını gibi en parlak renklerini sunuyordu bana. Henüz çocuk yaşta yaşlanma karşıtı kremleri tanıtan küçük kızların o anda ne kadar anlamsız bir görüntü çizdiğinin henüz farkında olacak yaşta değildim.” demişti.

eva2

Eva Herzigova, Guess markasının çekimlerinde…

Paris’e henüz taşınmışken Guess, Herzigova’nın güzelliğinin farkına varır ve onu yeni çağın Marilyn Monroe’suna dönüştürür. Arkasından da göğüsleri büyük gösteren, dolayısıyla da dönemin tüm kadınlarının hayatını tamamen değiştiren Wonderbra sutyenle kameralara poz vererek reklamların vazgeçilmez isimlerinden biri haline gelir Herzigova.

eva3

Yıl 1994… Herzigova Wonderbra Reklam Çekimlerinde… Eva’nın yukarıdaki resmi Avrupa Ülkeleri’nin tümünde reklam panolarını süslüyordu. Resmin altında ise; “Gözlerimin içine bak.” Yazıyordu. Fakat Herzigova’nın bu sözünü dinlemeyen zavallı gençler, söz dinlememenin bedelini arabalarını darmadağın edip ya da ceza alıp da ödüyorlardı. Bu arada bu reklam kampanyası, 2011 yılında son 20 senenin en kar getiren çalışması ödülünü aldı.

eva11

Bugün ise Eva Herzigova’ya bu reklam kampanyası sorulduğunda; “Wonderbra gerçekten de ikonik bir kampanyaydı. Kadınlara yalnızca erkekleri hoşnut etmek adına iç çamaşırı giyilmeyeceğini, her şeyin öncelikle bir kadının kendisini memnun etmek ve güzel görmekle başladığını öğretmişti.” Gibi tüm güzelliğini ört pas etmeye çalışan bir kadının cevabını alıyorsunuz.

eva12

Oysaki geçmişte top modeller dünyasını kasıp kavuran Eva Herzigova’yı iç çamaşırıyla görmek birçok insan tarafından “İlk kez Eiffel Kulesi’ni ya da Özgürlük Anıtı’nı görmek kadar heyecan verici” Olarak düşünülüyordu. Ancak İspanyol Marie Claire tarafından 20 yıllık profesyonel top modellik kariyeri göz önüne alınarak kendisine Prix de la Moda Ödülü veriliyorsa demek ki bunun yalnızca sutyenli reklam filmi ile ilişkilendirilemeyeceği de su götürmez bir gerçek!

eva9

Birçok kadın efsanevi sutyen sayesinde kendini yeniden bulmuş olabilir ancak Eva Herzigova’nın kendini bulma süreci onun tabiri ile “annelik duygusunu” tatmasıyla başlamış. 90’lı yıllarda yapılan bu tarz radikal reklam çalışmalarının kabul görmediğini düşünen Herzigova, ödül alma konusunu ise oldukça yeni bir olgu olarak görüyor. Ve kendisini başarılı bulup, hatırlamalarından gurur duyduğunu söylüyor.

eva8

Top modellik mesleğinde belirli bir yaşa geldikten sonra bir köşeye çekilmesine karşı çıkan Herzigova, onun yerine kendisine; “Eğer ben işimi iyi bir şekilde yapıyorsam niye bir köşeye çekilip, bırakayım ki?” Sorusunu sorduğu açıklamış. Ve bunun da cevabı hepinizin tahmin ettiği gibi, alanında başarılı bir kadın, üstelik içinde bulunduğumuz dönemde bir top modelde bulunması gereken özellikler yalnızca güzel ve genç olması değil! Bu yüzden o da mesleğe devam etme kararı almış. Üstelik bazen güzel ve genç olmanın bir dezavantaj bile oluşturduğunu düşünen ünlü top model;  “Halk; karşısında tecrübeli ve söyleyebilecek sözleri olan kadınlar istiyor. Belki de gerçeklik duygusuna ihtiyaçları olduğu için bunu istiyorlar.” Diyor.

eva4

Eva Herzigova ve Tico Torres

Eva Herzigova’nın her daim konuşulan bir kadın olduğu gerçek… Üstelik Efsanevi Bon Jovi grubunun davulcusu Tico Torres ile beraberliği kendi tanımına göre “tam bir aşktı.” Ancak kimse Herzigova’yı Torres’e layık göremedi. Ve bu birliktelik çokça konuşuldu. Gerek Herzigova’nın Tico’dan uzun ve güzel oluşu gerekse tarzlarının uymayışı çok irdelendi. Arkasından o dönemde bir anda çok zayıflayan Herzigova’nın aneroksiya olduğu öne sürüldü. Bu da yetmedi uyuşturucu bağımlısı olduğu bile iddia edildi. Bu yalan söylentiler karşısında oldukça şaşıran Herzigova, o zamanlar tecrübesiz olduğunu, ne diyeceğini bilemediği için kendini savunamadığını ancak hiçbir zaman bu tarz sorunlarının olmadığını yıllar sonra açıklamıştı objektifler önünde.

eva6

Eva Herzigova, 2011 yılı Marie Claire Dergisi çekimleri…

Dışarıdan bakıldığında lunapark misali eğlenceli görünen, sihirli bir dünyanın açılış kapısı kabul edilen moda endüstrisi içinde bulunup da aklını kullanmayan için yalnızca felaket olarak tanımlanan bu dünya da Eva Herzigova, ateşi çıkıp da iyileşen çocuk gibi tanımlıyor kendini. Bu yalan dünyanın insanı yıpratan izlerinin de zaman içerisinde silindiğini söylüyor.

eva7

Eva Herzigova ve Gregoria Masriaj

Herzigova 39 yaşından gün almasına rağmen elit modeller kulübünün halen en gözde üyelerinden biri… Top modellikteki hızını yalnızca çocukları doğduğunda düşüren Herzigova, 2007 yılında ilk çocuğu George’a ve 2011 yılının mayıs ayında ikinci çocuğu Philipp’i dünyaya getirdi. Bon Jovi grubunun davulcusu Tico Torres ile 1996 yılının Eylül ayında evlenen güzel model 1998 yılında boşandı. Uzun bir süre yalnız kalan Eva daha sonra İtalyan iş adamı Gregoria Masriaj ile Milano’da yaşamaya başladı. Ancak ailesinden ayrı kalmaya dayanamayan Herzigova, her hafta sonu Londra’ya gidiyor. Bu nedenle Eva, pazartesiden cumaya kadar hem annelik hem de babalık yapıyor çocuklarına, hafta sonu ise dünyayı peşinden koşturan büyüleyici bir top model haline geliyor. Bu yorucu durumdan hiç de şikâyetçi olmayan Eva, bir çocuk daha istiyor hatta. Kız çocuğuna büyük özlem duyan güzel model, anne olmanın çok farklı ve güzel bir duygu olduğunu söylüyor. “Büyük bir geminiz var ve geminin kaptanı sizsiniz. Çocuklarınızın eğitiminden, huzuruna kadar siz sorumlusunuz. Kafanıza göre bir yaşantınız yok. Aslında bu çok büyük bir meydan okuma ama bir insanın başına gelebilecek en güzel duygu olduğu da kesin! “Açıklamasında bulunuyor.

eva5

Eva Herzigova, Valentino imzalı tül elbisesi ile…

Çocuk sahibi olmadan önce büyük bir yol ayrımında olduğunda söyleyen güzel model, artık ne dekolte giymek ne de çıplak pozlar vermek istiyor. 2004 yılında Playboy dergisine poz veren Herzigova bu yaptıklarının da tecrübesizlikten kaynaklandığını düşünüyor. İnsanın kendini gözler önüne sermesini tamamen bilgisizlik ve deneyimsizliğe bağlayan Herzigova; “Vücudum adeta sömürülüyordu. Ve ben herkes için o reklam afişindeki kızdım. Böyle anılmak istemedim. Bu radikal kararımı bazıları kabul etmek istemedi. Ne denli kararlı olduğumu göstermek adına da çok çabalamak zorunda kaldım.” Diyor.

eva10

Eva Herzigova 90’lı yılların en ünlü modelleriyle bir arada… (En solda)

Sutyenin o masalı andıran, değişim yaşatan yılları ve top modellerin ellerine aldığı sanal dünyanın çok eski de kaldığını şimdilerde blog sahibi it girl’lerin tekelinde olan bir dünya yaşadıklarını söyleyen Herzigova; “Defilelerde, afişlerde, reklam kampanyalarında, dergi kapaklarında bizden başka kimseye yer kalmayacak kadar az sayıdaydık. Yalnızca dört beş kişiydik. Şimdilerde ise bizden genç olan modeller artık daha rahat bir ortamda işlerini yapıyorlarsa bu, bizim sayemizdedir.” Diye cesur bir açıklamada bulunuyor.

Öğeyi Oyla
(0 oy)
Ece

Yorum eklemek için giriş yapın
yukarı çık
  1. Yeni
  2. Yorumlar
KERATİN BAKIMI VE BREZİLYA FÖNÜ
SAÇLARIMIZ İÇİN KALICI BİR YÖNTEM
SAÇ TÜYÜ TRENDİ BAŞLADI! RENGARENK SAÇ TÜYLERİ İLE HERKESİ KISKANDIRIN!
ARGAN YAĞI VE BİTKİSEL BİR EL KREMİ ÖNERİSİ
SAÇ BAKIMI VE UZUN SÜRELİ SAÇ ŞEKİLLENDİRME
EN ÖZEL GÜNÜNÜZDE PORSELEN MAKYAJLA EN GÜZEL SİZ OLUN
ARGAN YAĞI BAKIMI İLE MÜKEMMEL SAÇLAR
PORSELEN MAKYAJ İLE KUSURSUZ CİLTLER
CİLDİNİZDE PORSELENİN IŞILTISI OLSUN
PORSELEN MAKYAJ HAKKINDA FARKLI DÜŞÜNCELER
KUSURSUZ BİR CİLT İÇİN PORSELEN MAKYAJ
ÜNLÜLERİN GÜZELLİK SIRRI: ARGAN YAĞI
KERATİN BAKIMI İLE BREZİLYA FÖNÜ
KALICI FÖNLE YILIN YARISI FÖNLÜ SAÇLARA SAHİP OLUN
PORSELEN PUDRA VE PUDRA TONLARI